تبلیغات

ب: انواع قلم

نویسندگی به طور عام به معنای عمل کسی است که می نویسد، بنابراین  نویسنده به کسی گفته می شود که کارش نویسندگی است و در رشته خودش آن مطالبی را که در ذهن دارد به گونه ی دلپذیر و قابل تحسین می نویسد که خودش و یا همه از خواندن آن لذت یا سود می برند. با این جساب نویسندگی همان هنر خوب و درست و شیوا و بلیغ نویسی است که خواننده هنگامی آن نوشته را ببیند نا خداگاه بگوید:«من خودم می خواستم عین همین مطلب را بنویسم یا بگویم».

آری! نویسندگی در ذات خودش هنر و زیبا است، لیکن هنگامی که قلم به دست افراد قرار می گیرد و به اعتبارآن افراد نویسنده، قلم به قلم بَد و قلم خوب بخش پذیر است. چنانکه قرآن نیز به این مطلب اشاره دارد:

1- قلم پاک و مقدس

اگر می بینیم قرآن کریم هم به قلم و ابزار و هم به محصول ابزار قسم خورده  و به تعلیم آن سفارش اکیدکرده است. «ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ» و «الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَم» مرادش قلم پاک، مقدس و حق است که حقایق را انشاء نموده  و به دنیای ارتباطاط انتشار دهد.

موضوع جالب اینجا است كه پیامبر (ص) در آستانه بعثتش در عربستان آن روز، اُمِّى و درس نخوانده بود، و محیط حجاز را هم جهل و نادانى فرا گرفته بود، خداوند متعال در نخستین آیات وحیش بر پیامبر(ص) تكیه بر مساله «علم» و «قلم» میکند و بلافاصله بعد از نعمت بزرگ خلقت و آفرینش و از تكامل «جسم» انسان، از تكامل «روح» به وسیله تعلیم و تعلُّم به خصوص از طریق قلم پاک و مقدس سخن مى‏ گوید.

بنابراین قلم پاک و مقدسی که مورد سوگند قرار گرفته و تأکید بر آموزش آن شده است آن قلمی است که نویسنده به وسیله آن، آنچه را می نویسد در عصر کنونی باید چهار شرط را رعایت کند: نخست: نویسنده آنچه را می نویسد واجب و لازم باشد. دوم: حداقل مستحب و مفید باشد. سوم: مشکلات شخصی خودش را حل کند. چهارم: مشکلات جامعه را حل نماید، در غیر این صورت، آن قلم نویسنده پاک و مقدس نبوده و مصداق آیات فوق نخواهد بود.

2- قلم پلید و فاسد

هر نویسنده ی که حق و حقیقت را با قلم ننویسد و یا حق را  به وسیله قلم تغییر دهد آن قلم شایستگی سوگند خوردن را ندارد بلکه آن قلم مسموم بوده و مورد سرزنش قرار می گیرد. چنانچه خداوند در قرآن برای مُفسِد اقتصادی یک بار واژه «وای» را به کار برده می‌ فرماید: «وَیْلٌ لِلْمُطَفِّفِین» . اما برای قلم به دستان خطرناک و نا اهل، در یک آیه سه بار واژه «وای» را استعمال کرده می ‌فرماید: «فَوَیْلٌ لِلَّذِینَ یَكْتُبُونَ الْكِتابَ بِأَیْدِیهِمْ ثُمَّ یَقُولُونَ هذا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ لِیَشْتَرُوا بِهِ ثَمَناً قَلِیلاً فَوَیْلٌ لَهُمْ مِمَّا كَتَبَتْ أَیْدِیهِمْ وَ وَیْلٌ لَهُمْ مِمَّا یَكْسِبُونَ؛ واى بر آنها كه مطالب را به دست خود مى ‏نویسند، و بعد مى‏ گویند این ها از سوى خدا است و هدفشان این است با این كار، بهاى كمى بدست آورند واى بر آنها از آنچه با دست خود مى ‏نویسند و واى بر آنها از آن چه با این خیانتها به دست مى ‏آورند»[1]  و این نشان می دهد؛ قلم های مسموم که در صدد تخریب واقعیات هستند و بر ضد ارزشهای اسلام، قلم فرسایی می کنند از فساد اقتصادی در جامعه و اسلحه های دشمنان برون مرزی خطرناکتر و تهدید کننده ترند.

چنانکه امام خمینی(ره) می فرماید: «همه اسلحه ها را ملاحظه کنید قلم خودش یکی از اسلحه ها است این قلم باید دست اشخاص سالم و دست افاضل باشد، وقتی که قلم، دست اراذل افتاد، مفسده ها زیاد خواهد شد، در یک محیط هایی و در یک جنبه هایی، و این اراذل، هرچه آن، رذل خودشان را انجام می دهند به یک صورت زیبایی با یک قلم شیوایی، این ها را خوب بزرگ کرده نشان می دهند، این جنایتی است که از قلم به ملت می خورد.

مفسده هایی که آنها می کنند ، جنایاتی که آنها می کنند، خونریزی هایی که آنها می کنند، این اهل قلم غیر صالح که این حربه در دستش است، این بار قلم فرسایی خودش همه چیز ها را وارونه نشان می دهد، هر مطلبی شده باشد عکسش می کند و این هم یک رشته است»[2] .

ج: قلم در مسیر تاریخ

دانشمندان، متفکران، مورخان و نویسندگان دوران زندگى انسانها را به دو دوران تقسیم مى‏كنند که به شرح ذیل بیان می گردد:

1- دوران قبل از تاریخ

در این باره اظهار نظر قطعی نمی توان کرد و آنچه که به شکل ظنّی در تواریخ بیان شده است عصر حجر (سنگ) است که آن را به 500 هزار سال قبل ارتباط می دهد[3]. ازسویی دیگر از برخی منابع معتبر استفاده می شود که حضور حضرت آدم (ع) به حدود هفت (7) هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد که اعتبار عقلى هم كمك و مساعد این تاریخ است[4].

بنابر شواهد تواریخی حضرت آدم (ع) 930 یا 936 سال عمر کرده است[5]. در مدّت عمر نوح (ع) اختلاف شده است، بعضى آن را 1450 و برخى دیگر 1470 و عدّه ‏ى دیگر 1300 دانسته ‏اند، امّا بیشتر اخبار معتبر شیعه دلالت مى‏ كنند كه نوح دو هزار و پانصد سال زندگى كرده است[6]. بنابراین طوفان نوح در 950 سالگی حضرت نوح (ع) در حدود 3200 سال پیش از میلاد مسیح به وقوع پیوسته است که از تاریخ میلاد حضرت مسیح تاکنون 2013 سال گذشته است.

پس اگر اطلاعات فوق درباره تاریخ عصر حجر و تاریخ زندگی آدم را صحیح بدانیم، عصر حجر بسیار پیش تر از حضرت آدم (ع) بوده است. عصر سنگ یا عصر حجر دوره ‌ی است که در آن فناوری در راستای تکامل انسانی گسترده شده و زندگی انسانی از شرق آفریقا به سراسر جهان پراکنده گردید. این دوره با پیشرفت کشاورزی، رام‌کردن دام‌ ها، و گداختن سنگ مس و فلزکاری به پایان رسید. از آنجا که نوشتن را آغاز تاریخ می ‌دانند، عصر سنگ در دوره پیش از تاریخ جای‌ می ‌گیرد. با این حساب  آثار کشف شده از عصر حجر، برای نسل های قبلی انسانها بوده و آنها از فرزندان حضرت آدم(ع) نبوده اند.

به نظر می رسد اصطلاح عصر سنگ را هم نخستین بار رومیان و چینیان باستان به کار برده ‌اند و در ادامه شایع و مصطلح شده است.

2- دوران تاریخ

دوران تاریخ، زمانى است كه قلم و خواندن و نوشتن ابداع و اختراع  شده بود، و انسانها توانسته اند است چیزى از زندگى خود را با قلم بر صفحات كاغذ یا سنگ ها بنگارند و براى آیندگان به یادگار بگذارند، از مفاد روایت فهمیده می شود که اولین یادداشت و نوشته در کره زمین توسط حضرت آدم به فرمان الهی صورت گرفته است[7] و به این ترتیب تاریخ بشر با تاریخ پیدایش قلم و خط مساوى خواهد بود، در واقع ابداع خط چیزى است كه منشأ پیدایش تمام تمدن هاى انسانى، و پیشرفت و تكامل علوم، و بیدارى اندیشه ‏ها و افكار، و شكل گرفتن مذهب ها بوده و در یک کلام سرچشمه هدایت و آگاهى بشراست. بنابراین بسیاری از پیروزى ها و شكست های جوامع انسانى در طول تاریخ به نوك قلم های روان بسته است و خواهد بود.


[1] - سوره مطفیفن، آیه 1.

[2] - حضرت امام خمینى( س)، صحیفه امام‏ ج3، ناشر: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینى( س)، مكان چاپ: تهران، ص: 306.‏

[3] - سعیدیان عبدالحسین، دائره المعارف،. ج2. ص 1401.

[4] - موسوى همدانى سید محمد باقر، ترجمه تفسیر المیزان‏ 4،ناشر: دفتر انتشارات اسلامى جامعه‏ى مدرسین حوزه علمیه قم‏، مكان چاپ: قم‏، سال چاپ: 1374 ش‏، نوبت چاپ: پنجم‏، ص: 221.

[5] - ابو القاسم پاینده‏، ترجمه تاریخ طبرى‏ ج‏1، ناشر: اساطیر، مكان نشر: تهران‏، سال چاپ: 1375 ش‏، نوبت چاپ: پنجم، ص:104‏.

[6] - فاطمه مشایخ‏، قصص الأنبیاء( قصص قرآن)، ناشر: انتشارات فرحان‏، مكان نشر: تهران‏، سال چاپ: 1381 ش‏، نوبت چاپ: اول‏، ص:132.

[7] - طبرسى فضل بن حسن‏، تفسیر جوامع الجامع‏ ج‏4، ناشر: انتشارات دانشگاه تهران و مدیریت حوزه علمیه قم‏، مكان چاپ: تهران‏، سال چاپ: 1377 ش‏، نوبت چاپ: اول‏ّ، ص: 13.