تبلیغات
عید مبعث که در واقع فرود صاعقه ای سوزان بر خرمن مفسدان، تبهکاران، نیرنگ بازان، براندازی دام های شیطان، عوامل و طرفداران آنان است و به تعبیر روشنتر تکفیر طاغوت و ایمان به خدای بزرگ است و این روز تجلی حق در برابر باطل و انفجار نور درخشان الهی را بر عموم مسلمانان جهان، شیعیان و دوستان تبریک عرض می نمایم

امروز قلب عالم و آدم  حرای توست
این کوه نور شاهد حرف خدای توست
مکه دگر برای بزرگیت کوچک است
فریاد کن رسول که دنیا  برای توست
اقرأ باسم ربّک  یا ایها الرسول
قرآن بخوان امین که همین آشنای توست

شاعر: سید حسینی

خداوند متعال در یکی از آیات قرآن کریم، وضعیت دوران قبل و بعد از بعثت پیامبر(ص) را این گونه ترسیم کرده است:«لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ إِذْ بَعَثَ فِیهِمْ رَسُولاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ یَتْلُوا عَلَیْهِمْ آیاتِهِ وَ یُزَكِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ إِنْ كانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِی ضَلالٍ مُبِینٍ؛ به تحقیق خداوند بر آنان منت نهاد و در میان خودشان رسولی را برانگیخت؛ رسولی از خودشان که آیات او را بر آنان تلاوت کند و آنان را تهذیب و تزکیه نماید و رشد و تعالی ببخشد و کتاب و حکمت به ایشان بیاموزد اگرچه پیش از آن در گمراهی آشکاری به سر می بردند» .[1]

با شش دلیل بر خداوند به مقتضاى عدل، ارسال رُسُل لازم است و بندگان به شدّت احتیاج به بعثت رسل و فرستادن پیغمبران دارند كه به طوراختصار در اینجا به آنها اشاره می شود.

1- اگر بعث رسل نشود لازم می آید كه دستگاه خلقت لغو و بیهوده باشد و این منافى با عدالت است.

2- براى حفظ نظام و بقاء نسل بنى آدم باید قانونى بین آنها باشد كه از تعدیات و تجاوزات جلوگیرى كند و قانونى براى ایفاء این مقصود اتم از قانون الهى كه مطابق با فطرت است وجو ندارد.

3- عقل به تنهایى براى اصلاح فرد و اجتماع و جلوگیرى از مفاسد اخلاق و اعمال كافى نیست و باید به واسطه و عد و وعید و تبشیر و انذار مردم را به جانب خوبى‏ ها و ترك زشتى‏ ها سوق داد و این به واسطه انبیاء و سفراء الهى انجام مى‏ گیرد.

4- اتمام حجت بر بندگان و قطع عذر آنان لازم است كه هر گاه مؤمن و مطیع و صالح با كافر و عاصى و مسی‏ء فرق گذارده شود راه عذرى براى اینان نباشد كه بگویند «لَوْ لا أَرْسَلْتَ إِلَیْنا رَسُولًا فَنَتَّبِعَ آیاتِكَ» و اتمام حجت به وسیله انبیاء تحقق مى‏یابد.

5- افاضه فیض از مبدء نیازمند به واسطه است و انبیاء واسطه فیوضات الهى نسبت ببندگان می باشند.

6- ارسال رسل مسلّماً داراى مصلحت و خالى از هر مفسده است و چنین فعلى به مقتضاى عدل بر خداوند لازم است زیرا تركش قبیح است[2].

بزرگترین وظیفه انبیاء كه در بسیارى از آیات قرآنى بآن اشاره شده تبشیر و مژده دادن و نوید به نعم و فیوضاتى كه خداوند در دنیا و آخرت براى افراد با ایمان و شایسته و مطیع قرار داده و انذار و بیم دادن و ترسانیدن از نكال و عذاب هایى كه خداوند براى اشخاص كافر و بدكار و سركش قرار داده می باشد تا بدین وسیله مردم به طرف خوبى رغبت كنند و از زشتى دورى نمایند.

بر این اساس خداوند در بیست و هفتم ماه رجب، در غار حرا، اولین آیاتی را بر پیامبرش نازل کرد و او را دعوت به خواندن کرد و استفاده از قلم و علومی را به او یاد داد که هرگز از آنها اطلاعی نداشت و پیامبر به نام پروردگارش مردم را به سوی خدا دعوت نمود.

باتوجه به یاد آوری های فوق، این روز بعثت، بسیار روز عظیم و بزرگ برای مسلمانان است و این روز بزرگ را به همه مسلمانان جهان، شیعیان و به خصوص به دوستان عزیزم تبریک عرض می کنم[1] - سوره آل عمران، آیه 164.

[2] - طیب سید عبد الحسین‏، اطیب البیان فی تفسیر القرآن‏ ج 2، ناشر: انتشارات اسلام‏، مكان چاپ: تهران‏، سال چاپ: 1378 ش‏، نوبت چاپ: دوم‏، ص: 399.