تبلیغات
عصر تبسّم قلم

عصر تبسّم قلم
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم = هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم. به وبلاگ "عصر تبسّم قلم" خوش آمدید.
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره مطالب وبلاگ (عصر تبسّم قلم) چیست؟

صفحات جانبی
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
09192525100 :تلفن qalam54mr@yahoo.com :پیام مدیریت وبلاگ: با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی، به وبلاگ من خوش آمدید، لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در ارتقاء كیفیت مطالب وبلاگ کمک کنید، با تشکر از شما، ایمیل

امروز دولت و حکومت جمهوری اسلامی ایران که در رأس آن ولی فقیه و رهبری وجود دارد به عنوان یک دولت اسلامی، بالاتر شیعه ناب و بلکه دولت زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) دردنیا مشهور و معرّفی شده است و ما هم قبول داریم. متاسفانه باید گفت که


اعمال، رفتار و سخنان برخی از دولت مداران و مسؤلین دولت نسبت به مهاجرین افغانستانی به گونه ای است که از شأن و مقام و منزلت این دولت و نظام دور بوده یا می کاهند و یا حدّاقل راه شک و تردید و بی اعتمادی را به من نوعی نسبت به نظام باز می کنند که ما این را هرگز نمی خواهیم و کاملا اعتماد داریم.

از آن جمله سخنان «محمدرضا بهرامی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل است که ایشان در گفت ‌وگوی اختصاصی با تلویزیون طلوع افغانستان گفته است: «ممکن است اتفاقات نامناسب(نسبت به مهاجرین افغانستانی) افتاده باشد. وقتی با جمعیت نزدیک سه میلیون نفری سر و کار داری بعضی از اتفاقات اجتناب‌ناپذیر است».

باید گفت که سخنان «محمدرضا بهرامی» در نوع خود قابل تامّل است و در بین سخنان ایشان چند نکته مهم وجود دارد، لازم است که به عنوان یک تحلیل و  نقد و انتقاد به آن توجه شود:

الف: سفیر جمهوری اسلامی ایران خود، در بخش از سخنانش اظهار و اعتراف کرده است (ممکن است اتفاقات نامناسب افتاده باشد) که از سوی مسؤلین نظام و مردم نسبت به مهاجرین افغانستانی مقیم ایران، اتفاقات نامناسب، ناملائمات، بی مهری ها و احیانا برخوردهای غیر انسانی صورت گرفته است.

باید اینجا از محمدرضا بهرامی و برخی مسؤلین دولت پرسید: آیا به نظر شما مهاجرت جرم است؟ که این گونه اتفاقات نامناسب و برخوردهای غیر انسانی از سوی مسؤلین ادارات دولتی، بانک ها، مدارس، همچنین نیروی های انتظامی، پلیس و مردم  در جای جای از ایران  در حق مهاجرین اِعمال شده و می شود. در ضمن  یاد آور می شوم به خاطر نگهداشتن احترام متقابل مصداق ذکر نمی کنم.

ب: «محمدرضا بهرامی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگری از اظهاراتش گفته است(وقتی با جمعیت نزدیک سه میلیون نفری سر وکار داری بعضی از اتفاقات اجتناب‌ ناپذیر است). این بخش از سخنان ایشان ضمن داشتن بار منفی در اذهان مهاجرین و ملت افغانستان و عدم احترام به یک رسانه و مخاطبان آن به موارد ذیل قابل تحلیل و تأویل است:

1- این جمله «بعضی از اتفاقات اجتناب‌ ناپذیر است» یکی از مفاهیم و یا تأویلاتش آنست که بنابر اظهارات خود شما نزدیک به سه ملیون نفر هر ساعت و هر لحظه ممکن است در معرض خطرات و اتفاقات ناهنجار اجتناب ناپذیر از سوی هفتاد ملیون نفر باشد و کارش هم نمی شود کرد به دلیل آن که اتفاقات اجتناب ناپذیر از جانب ملت قدرتمند و قوی بر اقشار ضعیف یک جامعه مانند حوادث و بلایای طبیعی(زلزله، سیل، طوفان، گردباد، سونامی، تگرگ، بهمن، رعد و برق) است که ناشی از عوامل طبیعت هستند و شدت آنها به حدّی است که وضعی فاجعه انگیز ایجاد می ‌کنند حتی دولت قوی جمهوری اسلامی ایران هم از مهار آنها عاجز و ناتوانند، اگر چنین باشد و شما هم براین اعتقاد و باور سخن گفتید. چنانکه شیخ بهایی در رباعیاتش فرموده است:

آن کس که بَدَم گفت، بدی سیرت اوست

وآن کس که مرا گفت نکو خود نیکوست

حال متکلم از کلامش پیداست

از کوزه همان برون تراود که در اوست

آری! نمی شود کارش کرد زیرا که اغلب اتفاقات و حوادث طبیعی خارج از کنترل انسان  است و در نتیجه وقوعشان اجتناب ناپذیر است.

2-  تاویل دیگری جمله«بعضی از اتفاقات اجتناب‌ ناپذیر است» آنست که این اتفاقات اجتناب ناپذیر مانند حوادث غیر طبیعی هستند که انسان به نوعی در وقوع آن دخالت دارد مانند آتش‌سوزی این نوع اتفاقات خود دارای دو بخش است: گاهی اتفاقات عمدی است که در این نوع اتفاقات هیچ راهی برای پیش‌گیری آن وجود ندارد. و برخی از اوقات اتفاقات و حوادث غیرعمدی است که راههای زیادی و نکات فراوانی در جهت جلوگیری از وقوع این نوع  اتفاقات وجود دارد.

 سؤالی که از محمدرضا بهرامی، سفیر جمهوری اسلامی ایران داریم آنست که آیا مراد شما از این جمله«اتفاقات اجتناب ‌ناپذیر» اتفاقات احتناب ناپذیر عمدی است یا غیرعمدی؟

اگر عمدی است معنایش آنست که  دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران عالماً، عامداً و کاملاً آگاهانه اتفاقات اجتناب ناپذیر را بر مهاجرین افغانستانی مقیم ایران رقم می زنند که حاکی ازسخت گرفتن و فشارآوردن بر مهاجرین است.

اگر این نوع اتفاقات غیرعمدی است. به نظر می رسد دولت‏ قوی و نیرومند جمهوری اسلامی‏ ایران‏  می تواند و موظف‏ است‏ برای‏ خدا هم که شده جلو این گونه اتفاقات، حوادث و ناامنی های که در مورد مهاجرین صورت می پذیرد بگیرد و از یک دولت زمینه ساز حکومت جهانی  انتظار، همین است که اشاره شد.

البته لازم به یاد آوری است که انتقاد سازنده در هر زمان و مکان، تحت هر شرائطی و در هرجای از دنیا آنهم بر مبنای منطق و عقل حق هر فرد است. باتوجه به این قاعده به برخی از سخنان محمدرضا بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران که در کابل با شبکه طلوع بیان کرده است نگاه نقّادانه نموده واحیاناً نظرم را بیان کرده باشم و روی اینحساب در عین حالی که احترام کامل اصل نظام، رهبری، دولت و مسؤلین دلسوز نظام و خواننده ی این نوشتار در نزدم محفوظ است، هر برداشت سوء از نویسنده برئ بوده و پیشاپیش تکذیب می شود.

 مضافاً اینکه سفارش خدا و اولیاء دین می ‏باشد:«مَن لَم یَشكُرِ المَخلوقَ لَم یَشكُرِ الخالِقَ» هر کس درمقابل احسان و نیکی بندگان خداوند شکرگزاری نکند خدا را شکر نگفته است. بنابراین به نوبه خودم از دولت جمهوری اسلامی ایران که میزبان سه ملیون مهاجر افغانستانی است تشکر و سپاس گذاری می نمایم.       رحیمی

 
طبقه بندی: سیاست،
برچسب ها: دولت زمینه ساز، اتفاقات اجتناب‌ناپذیر، محمدرضا بهرامی، تلویزیون طلوع،
[ چهارشنبه 1393/10/17 ] [ 10:19 بعد از ظهر ] [ محمدعلی رحیمی ] [ نظرات ]
درباره وبلاگ


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم
«ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه را بوسیله قلم مى ‏نویسند» قلم/1. امام صادق(ع) مى فرماید: «ما رَأَیْتُ باكِیاً اَحسَنَ تَبَسُّماً مِنَ الْقَلَمِ؛ هیچ گریانى را ندیدم كه همچون قلم به زیبایى تبسم كند».
وبلاگ «عصر تبسّم قلم» با نگاه جدید و نو به مسائل علمی پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و خبری افغانستان و جهان، با رعایت اصل احترام متقابل افکار، عقاید و اندیشه های دیگران، تمایل دارددر زمینه های فوق یاد آوری و اطلاع رسانی نموده و اظهار نظر نماید و لذا در موضوعات یاد شده از اظهار نظر مفید و سازنده کلیه ای اندیشمندان، متفکران، نویسندگان و دوستان صمیمانه استقبال می نماید. ای قلم هستی بسی زیبا گهر/ برگرفته علم از تو بال و پر/ با تو قرآن خدا تحریر شد/ با تو آیه آیه اش تفسیر شد.
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم
هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم
قسم به جان قلم خورده ام که نای قلم را
به دست گیرم و تا آخرین رمق بنویسم
بر آن سرم که به رغم محیط در همه جایی
هر آنچه حق بپسندد به حقِ حق بنویسم

آمار باز دیدکنندگان
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
تعداد کل پست ها : عدد
تعداد نویسندگان : عدد
آخرین بازدید:
آخرین به روز رسانی:
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنترTop Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماه