تبلیغات
عصر نقش قلم

عصر نقش قلم
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم = هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم. به وبلاگ "عصر نقش قلم" خوش آمدید.
نویسندگان
نظر سنجی
لطفا بفرمایید وبلاگ (عصر نقش قلم) را چگونه ارزیابی می کنید؟


صفحات جانبی
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
09192525100 :تلفن qalam54mr@yahoo.com :پیام مدیریت وبلاگ: با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی، به وبلاگ من خوش آمدید، لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در ارتقاء كیفیت مطالب وبلاگ کمک کنید، با تشکر از شما، ایمیل

این روزهای که اصطلاح«دولت وحدت ملی» در وِرد زبان قدرت مداران، مسؤلان، سیاسیون حتّی مردم  بوده و تکرار می شود به نحوی که این اصطلاح زیبا تقرباً به شعار ملّی تبدیل شده و از محترمات و قانون دولت به شمار می آید. حال آن که اِی دل غافل، خبر نداری در سایه این اصطلاح و شعار زیبا، سیاستهای «یک بام و دو هوا» در کشور عزیز ما که به قلب یا نگین آسیا معروف است اِعمال می گردد.


اصطلاح «یک بام و دو هوا» ضرب المثل معروف وبسیار قدیمی است که هرگاه شخص، گروه و یا قومی مطلبی یا شیئی را از کسی بخواهند و به خواسته آنان توجه نشود ولی دیگران از آن بهره مند گردند ، از این ضرب المثل استفاده می شود که بر گرفته از حکایتی ذیل می باشد: زنی بود که با عروس  و دامادش در خانه ای زندگی می کردند، تابستان بود و هوا گرم، همه روی پشت بام می خوابیدند. یک طرف بام، داماد و دخترش می خوابیدند و طرف دیگر بام عروس وپسرش. شبی زن پیش گفته ، روی پشت بام آمد ومشاهده کرد که دختر ودامادش جدا از هم خوابیده اند! گفت: هوا به این سردی ، خوب نیست از هم جدا بخوابید بروید کنار هم بخوابید. آن طرف بام دید که عروسش درست تنگ بغل پسرش خوابیده، گفت: هوای به این گرمی ، خوب نیست بهم چسبیده بخوابید، از هم جدا بخوابید.

عروس که این طور دید بلند شد وگفت: قربون برم خدا را یک بام و دو هوا را / یک بر بام سرما را یک بر بام گرما را و از همان زمان بود که این ضرب المثل تولد شد و بین مردم رایج گردید.

دقیقاً در افغانستان ﺳﯿﺎﺳﺖ «ﯾﮏ ﺑﺎﻡ ﻭ ﺩﻭ ﻫﻮﺍ» حاکم است بدین معنی ﮐﻪ ﺍﺯ ﯾﮑ ﻄﺮﻑ از کابل تا واشنگتن و  لندن. از رادیوها و تلوزیونها تا جرائد و روزنامه ها ﺟﺎﺭ ﺑﺰﻧﻨﺪ ﺩﺭ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ «دولت وحدت ملی» ﺍﺳﺖ ﻭ همه شامل تعریف آن و از شرایط یکسان و حقوق مساوی و شایسته سالاری برخور دارند. ﺍﺯ ﻄﺮﻑ دیگر در عمل ﻣﺪﺍﻡ ﺑﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ برندازی، تبعیض و نژادپرستی، تضییع حقوق دیگران باشند ﻭ ﮔﻮﯾﺎ ﻗﺼﺪ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ شعار ﺯﯾﺒﺎ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺍﺯ ﮔﺬﺷﺘﻪ بتوانند ﺑﻪ ﺧﻮﺍﺳﺘﻪ ﻫﺎﯼ نژادپرستانه خودشان ﺑﺮﺳﻨﺪ؛ چنانکه از تقسیم ناعادلانه وزارتخانه ها و اوضاع و شرائط ناامنی و بحران در کشور می توان به اثبات و اتقان مطلب فوق رسید.

به نظر می رسد ایجاد ناامنی در کشور و گروگان گیری به شیوه نوین از قوم خاصی  آنهم از مسافرین مظلوم که دور از خانه و دیارشان بودند از سیاستهای دیگری «یک بام و دوهوای» مُخلِّین امن و امان  در مملکت می باشند تا از این طریق بتوانند گروهی خاصی را در ارگ و بدنه حکومت تحت فشار قرار بدهند که از خواسته ها، حقوق مشروع، قانونی و شهروندی خودشان کوتاه بیایند. شاید این درس را از قوم دیگری  گرفته باشند که از همان آغاز انتخابات، لَگد را زیر گلویشان گذاشته وحقوقشان را گرفتند. از این روست که ما امروز شاهد تقسیم قدرت و تشکیل حکومت ضعیف اِئْتِلافی هستیم تا یک دولت وحدت ملی قدرت مند.

لازم به اضافه است کسانی که در سر، خِیالِ آب را گِل آلود کُن ماهی بگیر، یا تفرقه انداز حکومت کن دارند بدانند که خیالشان عبث، باطل و اوهام بیش نیستند. مردم ما با پُشتوانه علم و آگاهی از تاریخ و ایمان به خداوند متعال و ارده آهنین که دارند نخواهند گذاشت که سیاست «یک بام و دوهوای» شما که متّخذ از سیاست انگلیس و آمریکا است اِعمال گردد.

اگر طالبان، داعش و هر گروهی افراطی دیگری در کشور پرورش داده شود یا حداقل در برابر جنایات و حشی گری آنها سکوت گردد طبق آن قاعده که دود وقتی وارد اطاق و حجره ی گردد چشمان همه را می سوزاند نه یک عِدّه خاصّی را، ضرب المثل رایجی بین مردم است: آتش که در جنگل برسد تر و خشک را با هم می سوزاند به قول شاعر: تو آتش به نی در زن و در گذر/ که در بیشه نه خشک ماند نه تر. فرقی بین آنها نمی گذارد. شُعله های آتش آنها دامن همه را می گیرند و ضرر و زیان آنها بر تمام اقوام مختلف افغانستان خواهند رسید.

بیاییم یک بار دیگر همه ما از تبعیض، نژادپیرستی، حق کوشی، برادرکشی، حیله و نیرنگ، ساستهای یک بام و دوهوا و هزاران جنایت و خیانت دیگر در کشور دست برداریم و حقیقتاً به این شعار زیبا«دولت وحدت ملی» عمل نموده و زیر پرچم واحد کشورمان برادرانه زندگی کنیم  و از خاک و میهن عزیزمان قهرمانانه دفاع نماییم.

به قول صفدرتوکلی: اگرازبامیان و قندهاریم/ همگی پک بیراریم/ و یا از کابل و بلخ و تخاریم/ همگی پک بیراریم/ اگر از لوگر وغزنی وغورات/ ویا هلمند و هرات/ گرشک و پکتیا وننگرهاریم/ همگی پک بیراریم/ اگر از وردک و نیمروزارزگان/ قلات و همکناران/ اگر ازکاپیسا و چاریکاریم/ همگی پک بیراریم/ اگر ازکندوز و بغلان ولغمان/ فراه وپک تیکایم/ همیشه در پناه کردیگاریم/ همگی پک بیراریم/ اگرازبادغیس وفاریاب جوزجان/ بدخشان وسمنگان/ چنان دریک خط ودریکقطاریم/ همگی پک براریم.
طبقه بندی: سیاست،
برچسب ها: یک بام و دو هوا، گروگان گیری شیوه نوین، ضرب المثل معروف، اگرازبامیان و قندهاریم، همگی پک بیراریم، عروس و دامادش، تفرقه انداز حکومت کن،
[ جمعه 1393/12/8 ] [ 05:59 بعد از ظهر ] [ محمد علی رحیمی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم
«ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه را بوسیله قلم مى ‏نویسند» قلم/1. امام صادق(ع) مى فرماید: «ما رَأَیْتُ باكِیاً اَحسَنَ تَبَسُّماً مِنَ الْقَلَمِ؛ هیچ گریانى را ندیدم كه همچون قلم به زیبایى تبسم كند».
وبلاگ «عصر نقش قلم» با نگاه جدید و نو به مسائل علمی پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و خبری افغانستان و جهان، با رعایت اصل احترام متقابل افکار، عقاید و اندیشه های دیگران، تمایل دارددر زمینه های فوق یاد آوری و اطلاع رسانی نموده و اظهار نظر نماید و لذا در موضوعات یاد شده از اظهار نظر مفید و سازنده کلیه ای اندیشمندان، متفکران، نویسندگان و دوستان صمیمانه استقبال می نماید. ای قلم هستی بسی زیبا گهر/ برگرفته علم از تو بال و پر/ با تو قرآن خدا تحریر شد/ با تو آیه آیه اش تفسیر شد.
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم
هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم
قسم به جان قلم خورده ام که نای قلم را
به دست گیرم و تا آخرین رمق بنویسم
بر آن سرم که به رغم محیط در همه جایی
هر آنچه حق بپسندد به حقِ حق بنویسم

آمار باز دیدکنندگان
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
تعداد کل پست ها : عدد
تعداد نویسندگان : عدد
آخرین بازدید:
آخرین به روز رسانی:
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنترTop Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماه