تبلیغات
عصر تبسّم قلم

عصر تبسّم قلم
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم = هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم. به وبلاگ "عصر تبسّم قلم" خوش آمدید.
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره مطالب وبلاگ (عصر تبسّم قلم) چیست؟

صفحات جانبی
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
09192525100 :تلفن qalam54mr@yahoo.com :پیام مدیریت وبلاگ: با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی، به وبلاگ من خوش آمدید، لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در ارتقاء كیفیت مطالب وبلاگ کمک کنید، با تشکر از شما، ایمیل
خیانت در لغت به معنای نقیض امانت[1] و به معنای منع حق است[2] راغب می‌ گوید: خیانت و نفاق هر دو یکی است ولی خیانت از طریق پیمان شکنی مخفیانه صورت می گیرد[3] و نیز به معنای بی­وفائی و خلف وعده و عهد آمده است[4]. خیانت در اصطلاح از دستورات الهی خارج شدن و منهیات حق را مرتکب شدن، معنا شده است[5]. بنابراین واژه امانت صفتی از صفات نفسانی انسان  به معنای

حفظ و سالم نگه داشتن چیزی یا جامعه از خطر و آسیب و در مقابل صفت خیانت است که به فرد متصف به این صفت، «امین» گفته می ‌شود.

 خداوند متعال یک سلسله مقررات و قوانینی را که برای  عباد و بندگان وضع و جعل نموده، به عنوان «امانت» از آنها نام برده و از هرگونه خیانت و بی وفایی نسبت به آن به شدت نهی کرده است. چنانچه خداوند در قرآن کریم می ‌فرماید:

«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَخُونُوا اللَّهَ وَ الرَّسُولَ وَ تَخُونُوا أَماناتِكُم؛ اى كسانى كه ایمان آورده‏اید به خدا و پیامبر خیانت نكنید و (نیز) در امانات خود خیانت روا مدارید»[6].

امانت گرچه معمولاً به امانت ‏هاى مالى گفته مى‏ شود ولى در منطق قرآن مفهوم وسیعى دارد كه تمام شئون زندگى اجتماعى و سیاسى و اخلاقى مانند تمام نعمت‏هاى مادّى و معنوى مثل مكتب، قرآن، فرزند و آب و خاك، اهل بیت پیامبر (ع)، انفال، غنائم، خمس، زكات و اموال عمومى، احكام دین، فرائض و واجبات الهى، حكومت و مسئولیّت را در بر مى ‏گیرد. بنابراین نافرمانى و ادا نكردن حقوق و وظایف خود در ارتباط با این امانت ‏ها، خیانت است،

روى این جهت آب و خاك اسلام در دست مسلمانان امانت الهى است، فرزندان آنها امانت هستند. خیانت کردن به خدا و پیامبر اکرم(ص) که در آیه قرآن آمده است تنها ترک نماز و روزه را شامل نمی شود بلکه خیانت به میهن و امت اسلامی که بزرگترین خاینت به حساب می آید را تحت پوشش قرار می دهد و این خیانت عبارت از این است که کشور به دست انسانهای بی دین، بی مسؤلیت، دَغَل باز و قدرت طلب بِیُفتد و آن ها بر کشور حکومت نموده و بر سرنوشت مردم آن کشور تصمیم بگیرند.

امروز برخلاف ادعای حکومت وحدت ملی جنگ، فقر و ناامنی کشور را فرا گرفته است. گفته می شود که رهبران، خائنان و وطن فروشانی هستند که کشور را به خارجی ها و پروژه های  داعش و طالبان فروخته اند. چنان که چند وقت پیش «شماری از نماینده‌گان مجلس با انتقاد از حکومت در رابطه با تأخیر در اعلام کابینه با استناد به اصل ۶۹ قانون اساسی اشرف غنی رئیس جمهور دولت وحدت ملی را خائن ملی معرفی کردند» به نظر می رسد این حرف، کاملاً صحیح و به جا است به دلیل آنکه اشرف غنی با توجه به رفتار و اعمال منافقانه اش از منفورترین چهره های رئیس جمهوری در نزد مردم  افغانستان است و بر اساس باورهای دینی ما هركسى در امانت خیانت ‏كند در حقیقت منافق می باشد.

رسول اكرم (ص) می فرماید:  «ثَلاثٌ مَن كُنَّ فیهِ كانَ مُنافِقا و إن صامَ و صلّى و زَعَمَ أنّهُ مُسلِمٌ : مَن إذا ائتُمِنَ خانَ، و إذا حَدَّثَ كَذَبَ و إذا وَعَدَ أخلَفَ؛  سه خصلت است كه در هر كه باشند منافق است، هرچند اهل روزه و نماز باشد و خودش را مسلمان بداند : كسى كه هرگاه به او اعتماد شود خیانت ورزد و هرگاه سخن گوید دروغ گوید و هرگاه وعده دهد خُلفِ وعده كند»[7].

در توضیح این حدیث شرف و تطبیق آن در حکومت ملی افغانستان می توان گفت:

1- اشرف غنی كسى است كه مردم امینش خواند و به او اعتماد کرد ولی او  به مردم خیانت نمود، و این خیانت دو قسم را شامل می گردد: یكى خیانت در امانت خَلقى و دیگرى خیانت در امانت خالقى كه قرآن و احكام خدا و رسول باشد. در واقع رئیس حکومت وحدت ملی که به رئیس حکومت خیانت ملی تبدیل شده هم به مردم و ملت خود خیانت کرده  هم به خدای خود.

2- اشرف غنی كسى است كه در آغاز پروسه انتخاباتی سخن گفت ولی به دروغ : این هم دو قسم می باشد: یكى دروغ به خلق و دیگر به خالق و نسبت به دین كه بگوید: الاسلام دینى و القرآن كتابى و در عمل مخالفت اسلام و قرآن نماید كه نام آن كذب عملى می باشد. رئیس حکومت وحدت ملی که امروز به رئیس حکومت وحشت ملی تغییر یافته است هم به مردم و ملت افغانستان دروغ گفته است و هم به خدا.

3- اشرف غنی كسى است كه وعده داد اما او همواره برخلاف وعده هایش عمل کرد، این وعده خلافی هم شامل وعده ‏خلافی با خدا می شود و هم وعده  خلافی با مردم. رئیس دولت وحدت ملی که به رئیس دولت بی کفایت معروف شده است هم به مردم و ملت خود وعده خلافی کرده و هم به خدای خویش.

شاید اشرف غنی با دارو دسته اش در افغانستان تمرین خیانت می کنند که در آینده در جاهای بهتر به کارشان آید. لازم است به روش های خیانت کردن به مردم افغانستان در ذیل اشاره نمائیم:

اولین گام خود را غمخوار ملت نشان دادن: درین گام شما باید همیشه و در هرکجا خود را دلسوز و فداکار ملت قلمداد کنید و در هر مجلس که از رفیقای خیانت کار شما نبود شما خیانت را نکوهش کنید.

دومین گام اعتماد به نفس داشته باشید: در موقع خیانت کردن هیجگاه اعتماد به نفس را از دست ندهید و هرگز در هنگام خیانت کردن به آنچه که مردم در باره شما فکر می کنند فکر نکنید چون کسی نیست از شما پرسان کند.

سومین گام یافتن راه های خیانت کردن: البته این راه ها نظر به کار شما فرق می کند. یعنی اینکه شما چکاره هستید. تجارت می کنید، کارمند دولت هستید، جزء قروتک های شهر خود هستید، یا اینکه کشاوزید و می توانید آزادانه تریاک کشت کنید.

چهارمین گام از بین بردن حاکمیت قانون: این که در هر پست و مقامی که هستید اصلآ به قانون فکر نکنید و اینگار قانونی وجود ندارد و هرطوری که می خواهید کار خود را انجام دهید.

پنجمین گام استخدام خودی به پست و مقام: تاجائی که در توان شماست کوشش کنید که اولا از فامیل، بعد اقارب، بعد دوست و شناس، بعد قوم، قبیله را به همان پست خالی استخدام کنید.

ششمین گام پیمانه خیانت : این که شما قصد دارید تا چی پیمانه ای به ملت خیانت کنید مثلا اگر تاجر باشید می توانید با آوردن دواهای بَدَل وقلابی به جای دواء اصل بهترین ضربه خیانت را به مردم خصوصاً آنانی که مریض دارند و نیازمند دواء هستند به طور مستقیم وارد کنید و ازین طریق مفاد زیاد اقتصادی نیز به دست آورید و اگر کارمند دولت هستید آنوقت به این بر می گرده که شما قصد دارید از کدام خیانت استفاده کنید ارتشاء، اختلاس، اتلاف و غیره که هرکدام شان نظر به رتبه، موقف، پست فرق می کند و هر قدر رتبه شما در دولت بلندتر باشد به همان اندازه می توانید که به خیانت های بزرگتردست زنید.

هفتمین گام احترام به خیانت کار: این گام از تمام گام ها مهمتر و بهتر است. زیرا هر قدر که شما به خیانت کاران احترام بگذارید به همان اندازه خود شما هم مورد احترام قرارخواهید گرفت و برعکس اگر شما و امثال شما به خیانت کاران احترام نگذارید خیانت کاران از جامعه منزوی شده و در حقیقت به خود احترام نگذاشته و شما هم روزی از جامعه منزوی خواهید شد.

هشتمین گام ابداع روشهای جدید: درین گام شما خودتان می توانید نظر به شرایط و محیط اطراف خود روشهای جدیدی که لازم دیدید ابداع کنید.[1] - طریحی، فخرالدین؛ مجمع البحرین، تهران، کتابفروشی مرتضوی، 1375، چاپ سوم، ج 6، ص 245.

[2] - قرشی، علی اکبر؛ قاموس قرآن، تهران، دارالکتب الاسلامیه، 1371، چاپ ششم، ج 2، ص 314.

[3] - راغب اصفهانی، حسین بن محمد؛ المفردات فی غریب القرآن،‌دمشق بیروت، دارالعلم الدار الشامیه، 1412، چاپ اول، ص 305.

[4] - مهیار، رضا؛ فرهنگ ابجدی عربی- فارسی، ج 1، ص 377.

[5] - مشکور، محمد جواد؛ فرهنگ معارف اسلامی،مشهد، بنیاد پژوهشهای اسلامی، 1387،چاپ ششم، ج 2، ص 837.


[6] - سوره انفال، آیه 27.

[7] -  تفسیر نور الثقلین، ج‏2، ص: 165
طبقه بندی: سیاست،
برچسب ها: مَن إذا ائتُمِنَ خانَ، و إذا حَدَّثَ كَذَبَ، خیانت، امانت، وَ تَخُونُوا أَماناتِكُم، دولت وحدت خیانت،
[ پنجشنبه 1394/01/27 ] [ 03:16 بعد از ظهر ] [ محمدعلی رحیمی ] [ نظرات ]
درباره وبلاگ


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم
«ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه را بوسیله قلم مى ‏نویسند» قلم/1. امام صادق(ع) مى فرماید: «ما رَأَیْتُ باكِیاً اَحسَنَ تَبَسُّماً مِنَ الْقَلَمِ؛ هیچ گریانى را ندیدم كه همچون قلم به زیبایى تبسم كند».
وبلاگ «عصر تبسّم قلم» با نگاه جدید و نو به مسائل علمی پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و خبری افغانستان و جهان، با رعایت اصل احترام متقابل افکار، عقاید و اندیشه های دیگران، تمایل دارددر زمینه های فوق یاد آوری و اطلاع رسانی نموده و اظهار نظر نماید و لذا در موضوعات یاد شده از اظهار نظر مفید و سازنده کلیه ای اندیشمندان، متفکران، نویسندگان و دوستان صمیمانه استقبال می نماید. ای قلم هستی بسی زیبا گهر/ برگرفته علم از تو بال و پر/ با تو قرآن خدا تحریر شد/ با تو آیه آیه اش تفسیر شد.
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم
هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم
قسم به جان قلم خورده ام که نای قلم را
به دست گیرم و تا آخرین رمق بنویسم
بر آن سرم که به رغم محیط در همه جایی
هر آنچه حق بپسندد به حقِ حق بنویسم

آمار باز دیدکنندگان
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
تعداد کل پست ها : عدد
تعداد نویسندگان : عدد
آخرین بازدید:
آخرین به روز رسانی:
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنترTop Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماه