تبلیغات
عصر نقش قلم

عصر نقش قلم
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم = هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم. به وبلاگ "عصر نقش قلم" خوش آمدید.
نویسندگان
نظر سنجی
لطفا بفرمایید وبلاگ (عصر نقش قلم) را چگونه ارزیابی می کنید؟


صفحات جانبی
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
09192525100 :تلفن qalam54mr@yahoo.com :پیام مدیریت وبلاگ: با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی، به وبلاگ من خوش آمدید، لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در ارتقاء كیفیت مطالب وبلاگ کمک کنید، با تشکر از شما، ایمیل

میزان رفتار و اعمال انسان از این دنیا تا قیامت ضابطه است نه رابطه. همان گونه که بسیاری از بزرگان در تاریخ حکومتشان به طور شگفت آورى پاى بند به ضابطه بودند و از اجراى آن در زمان قدرت و حكومتشان تحت هیچ شرایطى امتناع نداشتند، در همه امور ضابطه‏ را زمینه اجراى عدالت و فراهم نمودن آرامش مردم می دانستند و از طرف دیگر رابطه را سبب دورى از حق و نا امنی در میدان هاى گوناگون علمى، اقتصادى، اجتماعى، فرهنگی و سیاسى می شمردند.

چنانچه امام خمینى (ره) در این باره مى ‏فرماید: قانون (ضابطه) براى آرامش خاطر و مصالح همه ملت است[1].

لازم به یاد آوری است افرادی که به امور اداری یک کشور به عنوان مدیر و مسؤل اجرایی کشور انتخاب می شود چهار دسته اند و بدون تردید برخی از این گروه ها شایستگی استخدام را ندارند و برخی دیگر برحق که صلاحیت استخدام و مسؤلیت پذیری در امور اداری و سیاسی کشور را دارد و توضیح این مطلب به شرح ذیل می باشد:


1- ضعیف امین

فرد ضعیف امین را به عنوان مسؤل اجرایی اداری خرد و کلان کشور به خصوص به پستهای كلیدى نباید بر گزید، به دلیل آن که ضعیف امین به درد كار نمى‏ خورد و كارها به خاطر ضعف و ناتوانی اش روى زمین مى ‏ماند، گرچه این ضعیف امین برادر، پسر عمو، خواهر زاده، یا پدر عروس یك دولت مرد باشد، پس ضعیف امین را باید رها كرد ولو آن که از صفت برجسته امین و امانت داری بر خور دار باشد.


2- ضعیف خائن

فرد ضعیف خائن به دو دلیل به درد مدیریت و مسؤلیت پذیری نمی خورد. نخست آن که ضعیف، ناتوان و عاجز از اجرای کار است. دوم: مضافا اینکه ضعیف است امانت دار نیست و در مقابل نفس اماره، همواره تسلیم است و هر لحظه احتمال می رود که او در زمینه های زیر بنایی اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشورش خیانت کند.


3- قوی خائن

فرد قوى خائن را هم نباید برگزید، به دلیل آن که او هم قوی وقدرت مند است و هم خائن به مملکت و جامعه، اعتماد و اطمئنان به او به معنای آنست که كشور را مانند لقمه به دهان نهنگ دادن است و در تاریخ از این قبیل افراد زیاد بودند که از اعتماد مردم به نفع خویش، اقوام و بستگان و دوستانش سوء استفاده كردند، بنابراین از تاریخ حکوکت های دینی، مذهبی و سیاسی  گذشته و حال، این درس را می آموزیم که این گونه افراد را در كارهای اداری اجرایی نباید راه داد و نباید به آنها اعتماد كرد.


4- قوی امین

کسی که در امور دولتی و مردمی  استخدام می گردد باید قوی امین و ضابطه مند باشد، چون در جامعه ی که ضابطه جاى رابطه نشست و هر كارى بر اساس قانون، سامان گرفت، شهروندان در میدان هاى گوناگون علمى، اقتصادى، اجتماعى و سیاسى، احساس امنیت مى‏ كنند و اطمینان خاطر دارند كه ضابطه مانع گزندهاى احتمالى خواهد شد و قانونگذاران و مجریان قانون، روز به روز، با وضع قانون مناسب و اجراى آن، بر استحكام جامعه مى ‏افزایند و آن را به سوى آینده ی بهتر سوق مى‏ دهند و مردم را به آینده ‏ى بهتر امیدوار مى ‏سازند.


 هنگامى كه حضرت موسى نزد حضرت شُعیب آمد و سر گذشت خویش را براى شعیب بیان کرد و شعیب به وى فرمود: از دست ظالمان نجات یافتى، یكى از دختران شعیب به پدر خود گفت: پدر جان این جوان را براى خودت استخدام كن زیرا بهترین فردى كه تو بخواهى استخدام نمائى باید آن كسى باشد كه هم قوى و نیرومند باشد، و هم امین و ضابطه مند. و این جوان هم نیرومند است، و هم امین و ظابطه مند[2]. چنانچه قرآن می فرماید: «قالَتْ إِحْداهُما یا أَبَتِ اسْتَأْجِرْهُ إِنَّ خَیْرَ مَنِ اسْتَأْجَرْتَ الْقَوِیُّ الْأَمِین؛ یكى از آن دو دختر شعیب گفت: پدرم او را استخدام كن، چرا كه بهترین كسى را كه استخدام مى‏ توانى كنى آن كسی است كه قوى و امین باشد»[3]. شعیب از دخترش پرسید از كجا می دانى كه او  قوى و امین است؟ پاسخ داد: قوتش را از آنجا فهمیدم كه سنگ عظیمى را از روى چاه برداشت و امانتش را از آنجا دانستم كه به من گفت: از پشت سرم راه برو، زیرا خوش ندارم كه باد لباسهاى ترا حركت دهد و بدنت را به من بنمایاند[4].


به هر حال «ضعیف امین»، «ضعیف خائن» و «قوی خائن» به هیج وجه صلاح نیست که در امور اداری و سیاسی کشوری استختدام گردد زیرا آنها قابل اعتماد نیستند، تنها گروهی که مورد اعتماد است و کارها را خوب بر اساس ضوابط دین اسلام و قرآن انجام می دهد و در هیچ شرائطی ضوابط را فدای روابط نمی کند «قوی امین» است. «إِنَّ خَیْرَ مَنِ اسْتَأْجَرْتَ الْقَوِیُّ الْأَمِینُ». [1] -  سید روح الله المسوی الخمینی صحیفه نور، ج 14، ص: 269.

[2] - نجفى خمینى محمد جواد،  تفسیر آسان‏، ناشر: انتشارات اسلامیه‏،ج 15، مكان چاپ: تهران‏، سال چاپ: 1398 ق‏

نوبت چاپ: اول‏، ص: 156.

[3] - سوره  قصص، آیه 26.

[4] - طبرسى فضل بن حسن‏، مجمع البیان فى تفسیر القرآن‏، ج 7، ناشر: انتشارات ناصر خسرو، مكان چاپ: تهران‏، سال چاپ: 1372 ش‏، نوبت چاپ: سوم‏، ص: 390. بغدادى علاء الدین على بن محمد، لباب التاویل فى معانى التنزیل‏، ج3، ناشر: دار الكتب العلمیة، مكان چاپ: بیروت‏، سال چاپ: 1415 ق‏، نوبت چاپ: اول‏،  ص: 362.
طبقه بندی: سیاست،
برچسب ها: ضابطه، رابطه، قوی امین،
[ یکشنبه 1392/03/26 ] [ 12:30 بعد از ظهر ] [ محمد علی رحیمی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم
«ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه را بوسیله قلم مى ‏نویسند» قلم/1. امام صادق(ع) مى فرماید: «ما رَأَیْتُ باكِیاً اَحسَنَ تَبَسُّماً مِنَ الْقَلَمِ؛ هیچ گریانى را ندیدم كه همچون قلم به زیبایى تبسم كند».
وبلاگ «عصر نقش قلم» با نگاه جدید و نو به مسائل علمی پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و خبری افغانستان و جهان، با رعایت اصل احترام متقابل افکار، عقاید و اندیشه های دیگران، تمایل دارددر زمینه های فوق یاد آوری و اطلاع رسانی نموده و اظهار نظر نماید و لذا در موضوعات یاد شده از اظهار نظر مفید و سازنده کلیه ای اندیشمندان، متفکران، نویسندگان و دوستان صمیمانه استقبال می نماید. ای قلم هستی بسی زیبا گهر/ برگرفته علم از تو بال و پر/ با تو قرآن خدا تحریر شد/ با تو آیه آیه اش تفسیر شد.
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم
هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم
قسم به جان قلم خورده ام که نای قلم را
به دست گیرم و تا آخرین رمق بنویسم
بر آن سرم که به رغم محیط در همه جایی
هر آنچه حق بپسندد به حقِ حق بنویسم

آمار باز دیدکنندگان
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
تعداد کل پست ها : عدد
تعداد نویسندگان : عدد
آخرین بازدید:
آخرین به روز رسانی:
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنترTop Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماه