تبلیغات
عصر نقش قلم

عصر نقش قلم
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم = هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم. به وبلاگ "عصر نقش قلم" خوش آمدید.
نویسندگان
نظر سنجی
لطفا بفرمایید وبلاگ (عصر نقش قلم) را چگونه ارزیابی می کنید؟


صفحات جانبی
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
09192525100 :تلفن qalam54mr@yahoo.com :پیام مدیریت وبلاگ: با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی، به وبلاگ من خوش آمدید، لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در ارتقاء كیفیت مطالب وبلاگ کمک کنید، با تشکر از شما، ایمیل
چکیده

آنچه که در ذیل موضوع زیبای «عصر نقش قلم» نوشتیم؛ عُصاره آن را در حدّ یک صفحه به شرح ذیل اشاره می کنیم:

در مقدمه گفتیم: در عین حال که تکنولوژی روز، رشد سریع پیدا کرده برتری بلا رقیب کاغذ و قلم به طور جدّی محسوس می باشد.

در مفهوم شناسی یادآوری شدیم که کلمه «عَصْر» در اصل به معنای فشردن و در اصطلاح به معنای مطلق زمان و دوران تاریخ بشراست.

در ذیل انواع قلم اشاره کردیم که قلم به اعتبار افراد دو قسم است: قلم پاک و مقدس که مصداق آیه «ن وَالْقَلَمِ» است و قلم پلید و فاسد که خداوند در یک آیه سه بار واژه «وای» را بر صاحبان این قلم استعمال کرده است.

در ذیل قلم در مسیر تاریخ گفتیم: دوران زندگی انسانها به دو دوره تقسیم می شود. نخست: دوران قبل از تاریخ که معروف به عصر سنگ است.  دوم: دوران تاریخ است که تاریخ بشر با تاریخ پیدایش قلم و خط مساوى خواهد بود.

در ذیل اهمیت قلم اشاره نمودیم كه خداوند استفاده دو نعمت ( بیان و قلم) را به  انسان یاد داده و در باره كلام فرموده: «عَلَّمَهُ الْبَیانَ» و در باره قلم فرموده است: «عَلَّمَ بِالْقَلَمِ».

در ذیل برتری قلم اشاره کردیم که سخن پاک و شهادت دو نعمت عظیمی است که مختص انسانهای مؤمن و متدیّن است، قلم پاک از این دو نعمت هم برتر و کارآمدتر است. درجمع بندی به این نتیجه رسیدیم که صاحبان قلم از نوشته هایشان سه هدف عالی، دانی و خنثی را دنبال میکند.

واژهگان کلیدی: عصر، نقش، قلم، تاریخ و انسان.

مقدمه

در قرن بیستم و یکم، اغلب بر این باورند که قلم و کاغذ  از مهمترین و مؤثرترین ابزار ذخیره سازی اطلاعات و علوم گذشته و عصر حاضر است، اگر چه برخی به این اعتقاد رسیده اند که باظهور رایانه، رشد سریع تکنولوژی اطلاعات، تلویزیون، استفاده های گوناگون از فیلم ویدئو، سیدی، ابزارهای الکتریکی، فضاهای مجازی و کتابخانه های الکترونیکی پایه های قلم وکاغذ مداری به لرزه درآمده و کم و کم موقعیت و جایگاهش را از دست می دهد.

لازم به یاد آوری است که اعتقاد فوق قابل خدشه است به دلیل آنکه آنچه قرآن بدان قسم خورده مطلق قلم است و نیز آنچه قلم مینگارد مورد قسم است «ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ» و کسی هم منکر رشد سریع تکنولوژی و دسترسی به اطلاعات روز که  این اطلاعات از طُرُقِ گوناگونی قابل دست یابی بوده نیست و باید اذعان کرد که موارد یاد شده نیز شکل دیگری از کاربرد قلم محسوب می شود که به وسیله اهل قلم تولید می گردد، بنابراین برتری بلا رقیب کاغذ و قلم به طور جدی محفوظ است، از این رو یکی از اصولی ترین کار ها که باید در خانواده ها آموزش داده شود تعلیم قلم و نقش آن در خانواده و جامعه است.

الف: مفهوم شناسی

شناخت معنا و مفهوم «واژه ها» و کار بردی آن، گامی است بسیار سودمند و کارساز در راستای اهداف و برداشت از آن، بنابراین بدون شناخت صحیحی از «واژه ها»، آن گونه که شایسته است، رسیدن به اهداف تحقق نخواهد یافت، از این رو در ادامه ی این بحث تلاش خواهیم نمود که در آغاز معنا و مفهوم «واژه ها» را به صورت خلاصه نیز به قلم بکشیم و سپس به مسائل لازمه آن خوهیم پرداخت.

1- معانی عصر

کلمه «عَصْر» در اصل مصدر به معنای فشردن است، « مَعْصُور» به معنای فشرده شده و «عُصَارَة» در تفاله و شیره و چیزى كه فشرده شده گفته می شود[1] .

خداوند در قرآن می فرماید: «وَ فِیهِ یَعْصِرُونَ؛ و در آن سال مردم عصیر (میوه‏ ها و دانه ‏هاى روغنى) مى‏ گیرند»[2] . این آیه شریفه مربوط به خوابى است كه حضرت یوسف (ع) آن را تأویل مى ‏كند و مى ‏گوید پس از هفت سال قحطى، سالى پر بركت مى ‏آید كه در آن سال مردم به هم یارى مى ‏رسانند و خیر مى ‏بینند، نه تنها كار زراعت و دانه ‏هاى غذایى خوب مى ‏شود بلكه علاوه بر آن دانه ‏هاى روغنى و میوه‏ هایى كه مردم آن را مى‏ فشارند و از عصاره آن استفاده‏ هاى مختلف مى ‏كنند نیز فراوان خواهد بود.

در حققیقت واژه «عصر» در اصل به معنای فشردن است، و سپس به وقت عصر اطلاق شده، به خاطر اینكه برنامه ‏ها و كارهاى روزانه در آن پیچیده، و فشرده مى‏ شود.

در اصطلاح واژه «عصر» به معنای مطلق زمان و دوران تاریخ بشر و یا بخشى از زمان، مانند عصر ظهور اسلام و قیام پیغمبر اكرم (ص) یا عصر قیام مهدى (عج) كه داراى ویژگى و عظمت خاصى در تاریخ بشر بوده و هست استعمال شده است. بعضى دیگر آن را اشاره به «انسانهاى كامل» مى ‏دانند كه عصاره عالم هستى و جهان آفرینشند. بعضى آن را ناظر به «نماز عصر» شمرده‏ اند، به خاطر اهمیت ویژه‏ ى كه در میان نمازها دارد[3] .

به نظر می رسد از میان تفسیرهاى فوق که با هم تضادى هم ندارند از همه مناسبتر همان است که عصر به معنای زمان و تاریخ بشر است.

 2- معانی قلم

در اصل‏ واژه «قَلَم»‏ چیدن چیزى سخت مثل چیدن ناخن و نى و بن نیزه است[4] .

واژه‏ «قَلَم»‏ مفرد «أَقْلَام» در اصطلاح مخصوص نوشتن بر چیزى است كه به وسیله قلم نوشته میشود[5]  و به تعبیر دیگر قلم مصداق معروف آن در نزد انسان همان وسیله نقل علم و تثبیت آن با نوشتن است و علم ارزشى است كه وحى به آن اعتماد دارد[6] .

بهترین تعریفی که می توان از قلم ارائه نمود آنست که قلم وسیله ی است كه توسط آن، مطالبی روی کاغذ یا هر وسیله ی دیگر که امکان نوشتن بر روی آن وجود داشته باشد می نویسند، بنابراین از ظاهر این معنا بر مى ‏آید كه منظور از قلم مطلق قلم است که می نویسد.[1] - راغب أصفهانى، حسین بن محمد، مفردات ألفاظ القرآن، ناشر: دار القلم- الدار الشامیة، مكان چاپ: بیروت- دمشق، سال چاپ: 1412 ق، نوبت چاپ: اول، ص: 569.‏

[2] - سوره یوسف، آیه 49.

[3] - طباطبایى سید محمد حسین‏، المیزان فى تفسیر القرآن‏ ج 20، ناشر: دفتر انتشارات اسلامى جامعه‏ى مدرسین حوزه علمیه قم‏، مكان چاپ: قم‏، سال چاپ: 1417 ق‏، نوبت چاپ: پنجم‏، ص: 355. مكارم شیرازى ناصر، تفسیر نمونه‏ ج 27، ناشر: دار الكتب الإسلامیة، مكان چاپ: تهران‏، سال چاپ: 1374 ش‏، نوبت چاپ: اول‏، ص: 293.

[4] - مفردات ألفاظ القرآن، پیشین، ص: 683.

[5] - همان.

[6] - مترجمان، تفسیر هدایت ج 16، ناشر: بنیاد پژوهشهاى اسلامى آستان قدس رضوى، مكان چاپ: مشهد، سال چاپ: 1377 ش، نوبت چاپ: اول، ص: 204.
طبقه بندی: قرآن،
برچسب ها: عصر نقش قلم، مفهوم شناسی،
[ چهارشنبه 1392/04/12 ] [ 11:05 قبل از ظهر ] [ محمد علی رحیمی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم
«ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه را بوسیله قلم مى ‏نویسند» قلم/1. امام صادق(ع) مى فرماید: «ما رَأَیْتُ باكِیاً اَحسَنَ تَبَسُّماً مِنَ الْقَلَمِ؛ هیچ گریانى را ندیدم كه همچون قلم به زیبایى تبسم كند».
وبلاگ «عصر نقش قلم» با نگاه جدید و نو به مسائل علمی پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و خبری افغانستان و جهان، با رعایت اصل احترام متقابل افکار، عقاید و اندیشه های دیگران، تمایل دارددر زمینه های فوق یاد آوری و اطلاع رسانی نموده و اظهار نظر نماید و لذا در موضوعات یاد شده از اظهار نظر مفید و سازنده کلیه ای اندیشمندان، متفکران، نویسندگان و دوستان صمیمانه استقبال می نماید. ای قلم هستی بسی زیبا گهر/ برگرفته علم از تو بال و پر/ با تو قرآن خدا تحریر شد/ با تو آیه آیه اش تفسیر شد.
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم
هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم
قسم به جان قلم خورده ام که نای قلم را
به دست گیرم و تا آخرین رمق بنویسم
بر آن سرم که به رغم محیط در همه جایی
هر آنچه حق بپسندد به حقِ حق بنویسم

آمار باز دیدکنندگان
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
تعداد کل پست ها : عدد
تعداد نویسندگان : عدد
آخرین بازدید:
آخرین به روز رسانی:
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنترTop Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماه