تبلیغات
عصر تبسّم قلم

عصر تبسّم قلم
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم = هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم. به وبلاگ "عصر تبسّم قلم" خوش آمدید.
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره مطالب وبلاگ (عصر تبسّم قلم) چیست؟

صفحات جانبی
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
09192525100 :تلفن qalam54mr@yahoo.com :پیام مدیریت وبلاگ: با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی، به وبلاگ من خوش آمدید، لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در ارتقاء كیفیت مطالب وبلاگ کمک کنید، با تشکر از شما، ایمیل
شبهای طلایی و فرصتهای استثنائی را از دست ندهیم.  

كلمه «قدر» در قرآن، در چند معنا به كار رفته است:

الف: مقام و منزلت. چنان كه مى ‏فرماید: «وَ ما قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ؛ آن گونه كه باید، مقام و منزلت الهى را نشناختند»[1].

ب: تقدیر و سرنوشت. چنان كه مى‏ فرماید: «جِئْتَ عَلى‏ قَدَرٍ؛ یا مُوسى اى موسى تو بنا بر تقدیر الهى به این مكان مقدّس آمده ‏اى»[2].

ج: تنگى و سختى. چنان كه مى ‏فرماید: «وَ مَنْ قُدِرَ عَلَیْهِ رِزْقُه؛ و كسى كه رزق و روزى بر او تنگ و سخت شود»[3]

دو معناى اول در مورد « لَیْلَةِ الْقَدْرِ» مناسب است، زیرا شب قدر، هم شب با منزلتى است و هم شب تقدیر و سرنوشت است. هستى، حساب و كتاب و قدر و اندازه دارد.چنان که قرآن می فرماید: «وَ إِنْ مِنْ شَیْ‏ءٍ إِلاَّ عِنْدَنا خَزائِنُهُ وَ ما نُنَزِّلُهُ إِلاَّ بِقَدَرٍ مَعْلُومٍ؛ هیچ چیز نیست مگر آن كه خزانه آن نزد ماست و جز به مقدار تعیین شده فرو نمى‏ فرستیم. حتّى مقدار نزول باران از آسمان حساب شده است»[4]. «وَ أَنْزَلْنا مِنَ السَّماءِ ماءً بِقَدَرٍ؛ نه تنها باران، بلكه هر چیز نزد او اندازه دارد[5]. «وَ كُلُّ شَیْ‏ءٍ عِنْدَهُ بِمِقْدارٍ؛ هر چیز در نزد خدا به مقدار و میزان ثابت و معین است»[6].

خداوند در شب قدر، امور یك سال را تقدیر مى‏ كند، چنان كه قرآن مى‏ فرماید: «فِیها یُفْرَقُ كُلُّ أَمْرٍ حَكِیمٍ؛ در آن شب، هر امر مهمّى، تعیین و تقدیر مى ‏شود[7]. بنابراین، شب قدر منحصر به شب نزول قرآن و عصر پیامبر نیست، بلكه در هر رمضان، شب قدرى هست كه امور سال آینده تا شب قدر بعدى، اندازه‏ گیرى و مقدّر مى‏ شود. بیدار بودن شب قدر و احیاى آن با دعا و نماز و قرآن، مورد سفارش پیامبر و اهل بیت آن حضرت بوده است و در میان سه شب، بر شب بیست و سوم تأكید بیشترى داشته ‏اند.

چنان كه شخصى از پیامبر پرسید: منزل ما از مدینه دور است، یك شب را معیّن كن تا به شهر بیایم. حضرت فرمود: شب بیست و سوم به مدینه داخل شو[8].

امام صادق (ع) در حالى كه بیمار بودند، خواستند كه شب بیست و سوم ایشان را به مسجد ببرند[9]  و حضرت زهرا (ع) در این شب، با پاشیدن آب به صورت بچه‏ ها، مانع خواب آنها مى ‏شدند[10].

در حدیثى طولانى از پیامبر اكرم (ص) مى‏خوانیم كه حضرت موسى (ع) به خدا عرض كرد: خدایا مقام قربت را خواهانم. پاسخ آمد: «قُربى لِمَن استَیقَظَ لَیلَةَ القَدرِ»، قرب من، در بیدارى شب قدر است.

عرضه داشت: پروردگارا، رحمتت را خواستارم. پاسخ آمد: «رَحمَتى لِمَن رَحمَ المَساكِینَ لَیلةَ القَدرِ»، رحمت من در ترحّم بر مساكین در شب قدر است.

گفت: خدایا، جواز عبور از صراط مى‏خواهم. پاسخ آمد: «ذلكَ لِمَن تَصدَّقَ بِصَدَقَةٍ لَیلَةَ القَدر»، رمز عبور از صراط، صدقه در شب قدر است.

عرض كرد: خدایا بهشت و نعمت ‏هاى آن را مى‏طلبم. پاسخ‏ آمد: «ذلك لِمَن سَبَّحَ تَسبیحَة فى لیلةِ القدر»، دستیابى به آن، در گرو تسبیح گفتن در شب قدر است.

عرضه داشت: پروردگارا، خواهان نجات از آتش دوزخم. پاسخ آمد: «ذلك لِمَن استَغْفَرَ فى لَیلةِ القَدر»، رمز نجات از دوزخ، استغفار در شب قدر است.

در پایان گفت: خدایا رضاى تو را مى ‏طلبم. پاسخ آمد: «رضاىَ لِمَن صَلّى‏ رَكعَتَینِ فى لَیلةِ القَدر»، كسى مشمول رضاى من است كه در شب قدر، نماز بگذارد[12].

از وقایع عجیب تاریخى، ضربت خوردن حضرت على (ع) در شب قدر، در محراب عبادت و به هنگام نماز است. آرى، اشرف خلق خدا، در اشرف مكان‏ ها و اشرف زمان‏ ها، در اشرف حالات، شهید شد.

شب جایگاه ویژه ‏اى در مسائل معنوى دارد كه به چند مورد اشاره مى ‏كنیم:

خداوند براى اهداى تورات، حضرت موسى را به مناجات شبانه فراخواند: «أَرْبَعِینَ لَیْلَةً»[13]

قرآن، زمان مناسب براى استغفار را، هنگام سحر مى‏ داند: «وَ بِالْأَسْحارِ هُمْ یَسْتَغْفِرُونَ»[14]

عروج پیامبر به آسمان، به هنگام شب بود. «أَسْرى‏ بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ»[15]

پیامبر مأمور بود كه مناجات و عبادات شبانه داشته باشد. «وَ مِنَ اللَّیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نافِلَةً لَكَ»[16]، «قُمِ اللَّیْلَ إِلاَّ قَلِیلاً»[17]

خداوند از عابدان در شب ستایش مى‏ كند. «یَتْلُونَ آیاتِ اللَّهِ آناءَ اللَّیْل»[18]  و به تسبیح در شب سفارش مى‏ كند. «وَ سَبِّحْهُ لَیْلاً طَوِیلاً»[19]

خداوند در قرآن، به زمان طلوع فجر و هنگام عصر یك بار سوگند یاد كرده است، ولى به هنگام سحر سه بار. «وَ اللَّیْلِ إِذا عَسْعَسَ»[20] ، «وَ اللَّیْلِ إِذْ أَدْبَرَ»[21]، «وَ اللَّیْلِ إِذا یَسْرِ»[22]

تقارن شب تقدیر بشر با شب نزول قرآن، شاید رمز آن باشد كه سرنوشت بشر، وابسته به قرآن است. اگر پیرو قرآن باشد، سعادت و رستگارى و اگر دور از قرآن باشد، شقاوت و بدبختى براى او رقم مى‏ خورد.

شاید رمز این كه شب قدر مخفى است، آن باشد كه مردم شب‏ هاى متعدّد را به عبادت بپردازند، كسانى كه یك شبِ آنرا درك كردند مغرور نشوند و كسانى كه آنرا درك نكردند، از باقى شب‏ها مأیوس نشوند.

شب قدر، شب شكر گزارى و تشكّر از خداوند است. زیرا مهم‏ترین نعمت خداوند بر بشر، یعنى قرآن نازل شده است. «إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ»

ظرف و مظروف باید متناسب باشند. بهترین كتاب در بهترین شب بر بهترین انسان‏ها نازل مى ‏شود. «إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ»


[1] - سوره انعام، آیه 91

[2] - سوره طه، آیه 40

[3] - سوره طلاق، آیه 7

[4] - سوره حجر، آیه 21

[5] ­- سوره مؤمنون، آیه 18

[6] - سوره رعد، آیه 8

[7] - سوره دخان، آیه 4

[8] - وسائل الشیعه، ج 3، ص 307

[9] - بحار الانوار، ج 95، ص 169

[10] - بحار الانوار، ج 94، ص 10

[11] - تفسیر مجمع البیان‏

[12] - وسائل الشیعه، ج 8، ص 20

[13] - سوره بقره، آیه 51

[14] - سوره ذاریات، آیه 18

[15] - سوره اسراء، آیه 1

[16] - سوره اسراء، آیه 79

[17] - سوره مزّمل، آیه 2

[18] - سوره آل‏عمران، آیه 113

[19] - سوره انسان، آیه 26

[20] - سوره تكویر، آیه 17

[21] - سوره مدّثر، آیه 33

[22] - سوره فجر، آیه 4
برچسب ها: شب قدر، شب تقدیر، رمز عبور،
دنبالک ها: قلم،
[ یکشنبه 1392/04/23 ] [ 12:21 بعد از ظهر ] [ محمدعلی رحیمی ] [ نظرات ]
درباره وبلاگ


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم
«ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه را بوسیله قلم مى ‏نویسند» قلم/1. امام صادق(ع) مى فرماید: «ما رَأَیْتُ باكِیاً اَحسَنَ تَبَسُّماً مِنَ الْقَلَمِ؛ هیچ گریانى را ندیدم كه همچون قلم به زیبایى تبسم كند».
وبلاگ «عصر تبسّم قلم» با نگاه جدید و نو به مسائل علمی پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و خبری افغانستان و جهان، با رعایت اصل احترام متقابل افکار، عقاید و اندیشه های دیگران، تمایل دارددر زمینه های فوق یاد آوری و اطلاع رسانی نموده و اظهار نظر نماید و لذا در موضوعات یاد شده از اظهار نظر مفید و سازنده کلیه ای اندیشمندان، متفکران، نویسندگان و دوستان صمیمانه استقبال می نماید. ای قلم هستی بسی زیبا گهر/ برگرفته علم از تو بال و پر/ با تو قرآن خدا تحریر شد/ با تو آیه آیه اش تفسیر شد.
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم
هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم
قسم به جان قلم خورده ام که نای قلم را
به دست گیرم و تا آخرین رمق بنویسم
بر آن سرم که به رغم محیط در همه جایی
هر آنچه حق بپسندد به حقِ حق بنویسم

آمار باز دیدکنندگان
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
تعداد کل پست ها : عدد
تعداد نویسندگان : عدد
آخرین بازدید:
آخرین به روز رسانی:
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنترTop Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماه