تبلیغات
عصر نقش قلم

عصر نقش قلم
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم = هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم. به وبلاگ "عصر نقش قلم" خوش آمدید.
نویسندگان
نظر سنجی
لطفا بفرمایید وبلاگ (عصر نقش قلم) را چگونه ارزیابی می کنید؟


صفحات جانبی
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
09192525100 :تلفن qalam54mr@yahoo.com :پیام مدیریت وبلاگ: با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی، به وبلاگ من خوش آمدید، لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در ارتقاء كیفیت مطالب وبلاگ کمک کنید، با تشکر از شما، ایمیل

گاهى امور اقتصادى زمینه‏ ى گناه مى ‏شود كه این زمینه ‏ها بر دو گونه‏ اند: گاهى انسان از بى پولى طغیان مى ‏كند، و گاهى بر اثر ثروت زیاد و بادآورده دنیا گناه مى‏ نماید، این مطلب به شرح ذیل مورد بررسی قرار گرفته است:


1- رابطه ی سرمایه و ثروت با گناه

باید توجه داشت كه سرمایه و ثروت گاهى زمینه‏ ساز فساد و گناه مى‏ شود، نه اینكه دلیل فساد و گناه باشد به عبارت روشنتر، سرمایه علت گناه نیست بلكه در مواردى انسان را متمایل و مشتاق گناه مى‏ كند، فرق است بین زمینه و علت.

خداوند در قرآن مى‏ فرماید «إِنَّ الْإِنْسانَ لَیَطْغى‏ أَنْ رَآهُ اسْتَغْنى؛ و همانا انسان طغیان می‏كند، به خاطر اینكه خود را بى‏نیاز مى ‏بیند»[1]

این آیه نمى‏ گوید كه داشتن پول و ثروت علت و عامل فساد است بلكه‏ مى‏ گوید اگر انسان خودش را بى نیاز و پولدار ببیند یاغى مى ‏شود. ولى اگر این دید و بینش را نداشته باشد سرمایه علت فساد نخواهد شد.

سرمایه همچون چاقو مى‏ ماند، كه در دست چاقوكش، مایه فساد است، ولى در دست دكتر وسیله درمان است.

مثال دیگر: سرما زمینه ‏ى سرماخوردگى مى‏ شود ولى علت آن نیست زیرا در زمستان فقط كسانى كه مراقبت نكنند سرما مى‏ خورند وانسان مى‏تواند با حفظ و مراقبت در زمستان سرما نخورد و انسانى هم هست كه بر اثر بى انصباطى در تابستان سرما مى‏ خورد. بنابراین سرما زمینه‏ ى بیمارى است نه علت آن. سرمایه هم مثل سرماست، زمینه‏ ى طغیان است نه علت آن.

سؤال: آیا سرمایه، عامل فساد است؟

پاسخ: در دو صورت سرمایه عامل فساد است، یكى اگر دید انسان این باشد كه سرمایه از من است، و دیگر آنكه معتقد باشد كه در تحصیل و مصرف سرمایه هرگونه بخواهد آزاد است.

ولى آیات و روایات اسلامى مالك اصلى را خدا و سرمایه را از آنِ او و روزى خداوند به ما مى ‏داند.

در قرآن هفت بار آمده: «رزقناكم» «ما به شما روزى دادیم» و سیزده بار آمده: «رزقناهم» «ما به آنها روزى دادیم» و پنج بار آمده: «یرزقكم» «خداوند به شما روزى مى ‏دهد».

و در مورد تحصیل و مصرف سرمایه نیز حد و مرزى قرار داده مانند اینكه از راه ربا، دروغ، رشوه و ظلم نباشد.

بنابراین سرمایه در دست فرعون و قارون عامل فساد است. ولى در دست حضرت سلیمان علیه السلام و حضرت داود علیه السلام مایه بركت و آبادانى و جبران كمبودهاى اقتصادى و اجتماعى است.

در قرآن دو نمونه از صاحبان ثروت و مكنت مطرح شده؛ نخست: حضرت سلیمان علیه السلام است كه سرمایه و ثروت را از آنِ خدا مى ‏دانست و آن را وسیله وصول به رضوان خدا قرار داد. بینش حضرت سلیمان علیه السلام در مورد سرمایه و مكنت این است:«هذا مِنْ فَضْلِ رَبِّی لِیَبْلُوَنِی أَ أَشْكُرُ أَمْ أَكْفُرُ؛ این از فضل پروردگار من است، تا مرا آزمایش كند كه آیا شكر او را به جا مى ‏آورم یا كفران مى‏ كنم»[2]. حضرت سلیمان هر چه دارد آن را به خدا نسبت مى ‏دهد و خود را فقیر درگاه او مى ‏داند.

 دوم: قارون است که سرمایه را از آنِ خود مى‏ دانست و آن را وسیله عیاشى و زرق و برق دنیا قرار داد. وقتى حضرت موسى علیه السلام طبق فرمان خدا از او مطالبه زكات اموالش را مى‏ كند، او با كمال غرور مى‏ گوید:«إِنَّما أُوتِیتُهُ عَلى‏ عِلْمٍ عِنْدِی؛ من این ثروت را به وسیله علم و دانش خودم به دست آورده‏ام»[3] یعنى این سرمایه بر اساس مدیریت من بهدست آمده  و هیچكس حقى در آن ندارد. خداوند بر او غضب كرد و فرمود: «فَخَسَفْنا بِهِ وَ بِدارِهِ الْأَرْضَ فَما كانَ لَهُ مِنْ فِئَةٍ یَنْصُرُونَهُ مِنْ دُونِ اللَّهِ وَ ما كانَ مِنَ المُنْتَصِرِین؛ پس ما او و خانه‏ اش را در زمین فرو بردیم و او گروهى نداشت تا او را در برابر عذاب الهى یارى كنند، و خود نیز نمى‏ توانست خویشتن را یارى دهد»[4].

2- رابطه‏ ى فقر و تهیدستى با گناه‏

گاهى فقر و تهیدستى زمینه‏ ساز گناه مى‏ شود. در روایات اسلامى گاهى از فقر تمجید شده و گاهى مذمت شده است، آن فقرى كه مذمت شده فقر اقتصادى است، فقرى كه از استعمار و استثمار سرمایه داران چپاولگر و اوضاع نابسامان اقتصادى دامنگیر انسان‏ها مى ‏شود و مولود هرج و مرج اقتصادى و یا محصول تنبلى و سستى است.همین فقر و نادارى بسیارى را به سوى گناه و انحراف مانند: اعتیاد، دزدى و جنایات دیگر كشانده است، چنانكه در مثل‏ها آمده: آدم گرسنه ایمان ندارد.

بنابراین یكى از زمینه‏ هاى اقتصادى گناه فقر است كه براى سالم سازى محیط لازم است به طور جدى و اساسى با فقر و نادارى مبارزه كرد. براى تكمیل این موضوع به سخن از امیرمؤمنان علیه السلام مى‏ پردازیم که به فرزندش محمد حنفیّه فرمود: «یَا بُنَیَّ إِنِّی أَخَافُ عَلَیْكَ الْفَقْرَ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ مِنْهُ فَإِنَّ الْفَقْرَ مَنْقَصَةٌ لِلدِّینِ مَدْهَشَةٌ لِلْعَقْلِ دَاعِیَةٌ لِلْمَقْت؛ فرزندم از فقر بر تو مى ‏ترسم از آن به خدا پناه ببر، چرا كه فقر دین انسان را ناقص و عقل و فكر او را مضطرب و مردم را نسبت به او و او را نسبت به مردم بدبین مى ‏سازد»[5].[1] - سوره علق، آیه 6 و 7.

[2] - سوره نمل، آیه 40.

[3] - سوره قصص، آیه 78.

[4] - سوره قصص، آیه 81.

[5] - نهج البلاغة (للصبحی صالح)، ص: 531
طبقه بندی: اقتصاد،
برچسب ها: رابطه ی سرمایه و ثروت با گناه، رابطه‏ ى فقر و تهیدستى با گناه‏،
[ سه شنبه 1392/06/19 ] [ 10:59 قبل از ظهر ] [ محمد علی رحیمی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم
«ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه را بوسیله قلم مى ‏نویسند» قلم/1. امام صادق(ع) مى فرماید: «ما رَأَیْتُ باكِیاً اَحسَنَ تَبَسُّماً مِنَ الْقَلَمِ؛ هیچ گریانى را ندیدم كه همچون قلم به زیبایى تبسم كند».
وبلاگ «عصر نقش قلم» با نگاه جدید و نو به مسائل علمی پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و خبری افغانستان و جهان، با رعایت اصل احترام متقابل افکار، عقاید و اندیشه های دیگران، تمایل دارددر زمینه های فوق یاد آوری و اطلاع رسانی نموده و اظهار نظر نماید و لذا در موضوعات یاد شده از اظهار نظر مفید و سازنده کلیه ای اندیشمندان، متفکران، نویسندگان و دوستان صمیمانه استقبال می نماید. ای قلم هستی بسی زیبا گهر/ برگرفته علم از تو بال و پر/ با تو قرآن خدا تحریر شد/ با تو آیه آیه اش تفسیر شد.
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم
هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم
قسم به جان قلم خورده ام که نای قلم را
به دست گیرم و تا آخرین رمق بنویسم
بر آن سرم که به رغم محیط در همه جایی
هر آنچه حق بپسندد به حقِ حق بنویسم

آمار باز دیدکنندگان
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
تعداد کل پست ها : عدد
تعداد نویسندگان : عدد
آخرین بازدید:
آخرین به روز رسانی:
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنترTop Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماه