تبلیغات
عصر تبسّم قلم

عصر تبسّم قلم
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم = هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم. به وبلاگ "عصر تبسّم قلم" خوش آمدید.
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره مطالب وبلاگ (عصر تبسّم قلم) چیست؟

صفحات جانبی
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
09192525100 :تلفن qalam54mr@yahoo.com :پیام مدیریت وبلاگ: با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی، به وبلاگ من خوش آمدید، لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در ارتقاء كیفیت مطالب وبلاگ کمک کنید، با تشکر از شما، ایمیل
در آخرین روز ثبت نام نامزدان ریاست جمهوری، چهره های سرشناس نیز به کمیسیون مستقل انتخابات رفته و خود را نامزد ریاست جمهوری ساختند.

تاکنون، داکتر اشرف غنی احمدزی، حمیدالله قادری، محمد نادر نعیم، سرور احمدزی، داکتر زلمی رسول وزیر پیشین وزارت امور خارجه، داوود سلطان زوی و عبدالقیوم کرزی، برادر رییس جمهور کرزی با معاون شان امروز در کمیسیون مستقل انتخابات برای پُست ریاست جمهوری ثبت نام کردند.

جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول و سرور دانش وزیر عدلیه پیشین و نمایندۀ حزب وحدت اسلامی افغانستان معاون دوم داکتر اشرف غنی احمدزی گفته شده است. عارف بره کی و حمیرا حقمل معاونان نَخست و دوم حمیدالله قادری هستند.

تاج محمد اکبر معاون اول و عزیز الله پویا رییس پیشین شورای ولایتی عزنی به حیث معاون دوم محمد نادر نعیم هستند.

داکتر عبدالرحمن معاون اول و انجینر کبیر قرشی معاون دوم سرور احمدزی هستند. احمدضیا مسعود و حبیبه سرابی والی پیشین بامیان معاونان داکتر زلمی رسول هستند. احمد سعیدی و کاظمیه محقق معاونان داوود سلطان زوی هستند.

وحیدالله شهرانی وزیر پیشین معادن و پطرولیم معاون اول و ابراهیم قاسمی معاون دو قیوم کرزی هستند.

درهمین حال داکتر انوارالحق احدی وزیر تجارت از پست اش استعفا داد. علت استعفای وزیر تجارت ثبت نام برای پُست ریاست جمهوری گفته شده است. گذر زمان فرصت نامزدان احتمالی را برای ثبت نام به روز پایانی این روند رساند.

هنوز آغاز روز است و با گذشت هر دقیقه فرصت زمانی برای نامزدان تنگ تر می شود. در این روز کمیسیون مستقل انتخابات رنگ دیگری به خودش گرفته بود، هر نامزد را صد ها هوادارش همراهی می کنند. اشرف غنی احمدزی بر خلاف تمامی نامزدان از همین اکنون به پیروزی اش باور مند است.

داکتر اشرف غنی احمدزی گفته است: « امروز، ازهمین جا اعلام می کنم که بازنده گان این انتخابات می توانند درانتخابات که برنده آن ما هستیم، با ما بپیوندند.»

کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات هم، روز کاری سختی در پیش دارند- کسانی که چند روز پیش با بازار سرد روز ها را شام می کردند.

زلمی رسول وزیر پیشین خارجه هم بر حکومت داری بهتر و مبارزه جدی با فساد اداری تأکید کرده است.

زلمی رسول گفته است: « رییس جمهور بودن کار دشواری است و در جریان کمپاین های انتخاباتی تلاش می کنیم تا به خواست های مردم توجه شود.»

قیوم کرزی هم از مأموریت برادرش حامد کرزی پیشتیبانی می کند، اما بر به میان آمدن برخی از اصلاحات تأکید کرده است.

نامزد احتمالی ریاست جمهوری، قیوم کرزی گفته است: « ما این اداره ۱۳ ساله را تقریباً موفق می دانیم و دست آوردهای زیادی داشته است. بناً ما بردوام این روند تاکید می کنیم و برای استحکام آن آوردن اصلاحات شرط اساسی است.»

بیشتر نامزدان احتمالی ریاست جمهوری برمبارزه در برابر زور گوی ها ونیز پیش برد روند صلح تأکید کردند.

نامزد احتمالی ریاست جمهوری، داوود سلطان زوی گفته است: « باید با فساد اداری بگونه عملی مبارزه شود که این کار را ما خواهد کردیم و به زور گویی ها نقطه پایان گذاشته شود.»

نامزد احتمالی ریاست جمهوری، حمیدالله قادری گفته است: « پیش برد گفتگوهای صلح در اولویت های کاری مان قرار خواهد داشت و باید در نخست به این معضل پرداخته شود.»

پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات از پایین بودن "شمار" نامزدان احتمالی ونیز غیر قابل تغییر بودن زمان ثبت نام نامزدان گفته بود، اما آنچه که امروز دیده شد، ظاهراً عکس این موضوع بود.

ازسوی هم، نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان، قرانز میشل میلیبن از نامزدان ریاست جمهوری می خواهد تا به تمامی روند انتخابات حرمت بگذارند و نتیجۀ نهایی انتخابات را بپذیرند.

ازسوی هم وی نقش نهادهای جامعۀ مدنی را در کار نظارت از روند انتخابات بسیار اثر گذار می داند. اتحادیۀ اروپا از رهبران کشور و نامزدان ریاست جمهوری می خواهد تا برای برگزاری یک انتخابات مشروع مسؤولیت پذیر باشند.

فرانزمیشل میلیبن گفته است: « تمامی بازیگران درسراسر کشوربه شمول دولت، سیاست گران، بزرگان اقوام و عالمان دین یک جا با نهاد های جامعۀ مدنی مسؤولیت دارند اطمینان بدهند که یک انتخابات شفاف، با اعتبار و سراسری همراه با یک نتیجهء مشروع برگزارمیشود. بسیار مهم است که تمامی نامزدان به روند انتخاباتی حرمت بگذارند، حمایت لازم را به روند انتخابات فراهم سازند و افغانان را تشویق کنند تا از رای شان کار بگیرند.»

درهمین حال، شماری ازشهروندان کشور از نامزدان ریاست جمهوری میخواهند تا وعده هایی را که به مردم می دهند عملی سازند.

یکی ازباشنده گان شهر کابل گفته است: « ما ازنامزدان ریاست جمهوری می خواهیم تا وعده های را که به مردم میدهند، آنرا عملی کنند نه این که به رای مردم بازی کنند وبه میل خود شان عمل کنند.»

یکی دیگر از باشنده گان کابل گفته است: « ما از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری استقبال می کنیم، اما باید این انتخابات به گونهء شفاف و سراسری برگزارشود و به رای مردم احترام شود و جلو هر گونه تقلب و زورگویی ها دراین انتخابات گرفته شود.»

قرار است انتخابات ریاست جمهوری درشانزدهم ماه حمل سال آینده برگزارشود، دراین انتخابات بیست نامزد خودشان را درسمت ریاست جمهوری و دوهزارو سه صدو بیست و هفت تن دیگرخودشان را به شورا های ولایتی نامزد کرده اند.
طبقه بندی: اخبار،
برچسب ها: ثبت نام، ریاست جمهوری، کمیسیون، انتخابات،
دنبالک ها: پایان روند ثبت نام های نامزدان شورا های ولایتی، ادامه مطلب =>،
[ یکشنبه 1392/07/14 ] [ 09:58 بعد از ظهر ] [ محمدعلی رحیمی ] [ نظرات ]
درباره وبلاگ


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم
«ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه را بوسیله قلم مى ‏نویسند» قلم/1. امام صادق(ع) مى فرماید: «ما رَأَیْتُ باكِیاً اَحسَنَ تَبَسُّماً مِنَ الْقَلَمِ؛ هیچ گریانى را ندیدم كه همچون قلم به زیبایى تبسم كند».
وبلاگ «عصر تبسّم قلم» با نگاه جدید و نو به مسائل علمی پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و خبری افغانستان و جهان، با رعایت اصل احترام متقابل افکار، عقاید و اندیشه های دیگران، تمایل دارددر زمینه های فوق یاد آوری و اطلاع رسانی نموده و اظهار نظر نماید و لذا در موضوعات یاد شده از اظهار نظر مفید و سازنده کلیه ای اندیشمندان، متفکران، نویسندگان و دوستان صمیمانه استقبال می نماید. ای قلم هستی بسی زیبا گهر/ برگرفته علم از تو بال و پر/ با تو قرآن خدا تحریر شد/ با تو آیه آیه اش تفسیر شد.
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم
هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم
قسم به جان قلم خورده ام که نای قلم را
به دست گیرم و تا آخرین رمق بنویسم
بر آن سرم که به رغم محیط در همه جایی
هر آنچه حق بپسندد به حقِ حق بنویسم

آمار باز دیدکنندگان
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
تعداد کل پست ها : عدد
تعداد نویسندگان : عدد
آخرین بازدید:
آخرین به روز رسانی:
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنترTop Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماه