تبلیغات
عصر تبسّم قلم

عصر تبسّم قلم
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم = هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم. به وبلاگ "عصر تبسّم قلم" خوش آمدید.
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره مطالب وبلاگ (عصر تبسّم قلم) چیست؟

صفحات جانبی
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
09192525100 :تلفن qalam54mr@yahoo.com :پیام مدیریت وبلاگ: با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی، به وبلاگ من خوش آمدید، لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در ارتقاء كیفیت مطالب وبلاگ کمک کنید، با تشکر از شما، ایمیل

محمد قسیم فهیم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان به سن ۵۶ سالگی درگذشت.

ریاست جمهوری افغانستان این خبر را تایید کرده و گفته که محمد قسیم فهیم معاون اول ریاست جمهوری به دلیل بیماری در گذشت.

در این خبرنامه، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان بابت درگذشت معاون اول ریاست جمهوری ابراز تاثر کرده و مرگ آقای فهیم را یک ضایعه جبران ناپذیر خوانده است.

حکومت افغانستان به همین مناسبت سه روز عزای عمومی اعلام کرد. در این سه روز پرچم افغانستان در حالت نیمه افراشته قرار خواهد گرفت.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، محمد عمر داوودزی وزیر امور داخله و شماری از مقام های دیگر دولتی و سیاستمداران هم برای همدردی با خانواده و بستگان آقای قسیم فهیم به خانه او رفته اند.

هارون نجفی‌زاده خبرنگار بی‌بی‌سی که به محل درگذشت آقای قسیم فهیم رفته بود می‌گوید که جمعیت زیادی در اطراف خانه آقای فهیم جمع شده اند.

نزدیکان آقای قسیم فهیم نیز خبر مرگ معاون اول ریاست جمهوری را تایید کرده اند و گفته اند که دلیل مرگ آقای فهیم، سکته بوده است. او پیش از این نیز از بیماری شکر (دیابت) رنج می برد و چندین بار زیر مراقبت های جدی قرار گرفته بود.

خبرگزاری دولتی باختر هم در یک خبر فوری گزارش کرده است که محمد قسیم فهیم به دلیل سکته قلبی از دنیا رفته است.

خبرمرگ معاون اول ریاست جمهوری افغانستان انعکاس گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشته و رسانه های خبری افغانستان هم از این اتفاق خبرهای فوری پخش کرده اند.

آقای قسیم فهیم در آغاز حکومت حامد کرزی به مقام "مارشالی"؛ عالی ترین رتبه نظامی رسید و در پنج سال گذشته معاون اول ریاست جمهوری افغانستان بود.

او در زمان قدرت طالبان، فرماندهی نیروهای مجاهدین در مبارزه با طالبان را به عهده داشت و در فروپاشی این گروه با حمایت هوایی نیروهای آمریکایی نقش مهم بازی کرد.

طبق قانون اساسی افغانستان هرگاه یکی از دو معاون ریاست جمهوری "استعفا و یا وفات کند"، رئیس جمهوری افغانستان می تواند فرد دیگری را به تائید مجلس نمایندگان افغانستان جاگزین او کند.

جایگاه قسیم فهیم در ساختار قدرت و تاثیر درگذشت او بر انتخابات

مارشال محمد قسیم فهیم از شخصیت‌های سابقه دار جهادی بود.

او از افراد نزدیک به احمد شاه مسعود بود و نقش موثری در پیروزی مجاهدین در کابل داشت.

بعد از احمدشاه مسعود، از رهبران جهادی و جانشین او در جبهات شمال شناخته می‌شد که مردم به او اعتماد داشتند و از او پیروی می‌کردند.

بیماری در این اواخر او را به انزوا کشانده بود اما با آنهم او از رهبران جهادی بود که مردم پس از احمدشاه مسعود، حرف‌هایش را می‌شنیدند.

او تلاش داشت که در انتخابات پیش‌رو، یک تیم به اساس وحدت ملی ایجاد کند و آن را حمایت کند اما آنقدر موفق نبود و سرانجام در این اواخر به خواست دوستانش از عبدالله عبدالله، نامزد ریاست جمهوری حمایت کرد.

یقینا درگذشت او تاثیر روی احساسات طرفدارانش خواهد داشت و به عنوان پیشوای تاجیک ها، نبودش، می‌تواند انتخابات را آسیب بزند.

جاوید کوهستانی، تحلیلگر نظامی

زندگی نامه محمد قسیم فهیم

محمد قسیم فهیم که در دوران حکومت حامد کرزی، به عالی ترین رتبه نظامی -مارشالی- رسید، به دنبال کشته شدن احمد شاه مسعود فرمانده ارشد جبهه متحد ضد طالبان شهرت بیشتری یافت.

آقای فهیم پس از آن که احمدشاه مسعود در یک حمله انتحاری کشته شد، رهبری نیروهای مجاهدین را در مبارزه علیه طالبان به عهده گرفت و نقش مهمی در فروپاشی رژیم طالبان با حمایت هوایی جنگنده های آمریکایی بازی کرد.

محمد قسیم فهیم پس از فروپاشی طالبان نیز در صحنه سیاسی افغانستان همواره حضور داشت، به استثنای پنج سال اول ریاست جمهوری حامد کرزی، که به دلیل عدم حضور در دولت، نتوانست نقش خود را به شکل فعال حفظ کند.

آقای قسیم فهیم، در سال ۱۳۳۶ خورشیدی در روستای عمرض ولایت پنجشیر به دنیا آمد.

او آموزش های ابتدایی را در زادگاهش فرا گرفت و برای آموزش عالی، به کابل رفت و در رشته حقوق اسلامی درس خواند.

فرمانده جهادی

مارشال فهیم، پس از کودتای هفت ثور ۱۳۵۷ و مخالفت با حکومت تحت حمایت شوروی سابق در افغانستان، به پاکستان سفر کرد.

او پس از اقامت کوتاه‌ مدت در پاکستان، دوباره به افغانستان برگشت و با گروه های مجاهدین به ویژه در کنار احمد شاه مسعود، مخالفت های مسلحانه خود را علیه حکومت آغاز کرد.

آقای قسیم فهیم فرماندهی بخشی از نیروهای مجاهدین را به عهده گرفت و در سالهای بعد نیز حوزه فرماندهی خود را گسترش داد. محمد قسیم فهیم در این سالها، نقش مهمی در تنظیم گروه های مجاهدین در ولایات بدخشان، بغلان، تخار و قندوز بازی کرد.

پس از فروپاشی حکومت و پیروزی گروه های مجاهدین، آقای فهیم همراه با نیروهای جهادی در سال ۱۳۷۱ وارد کابل شد. او در دولت مجاهدین به رهبری برهان الدین ربانی عهده دار وزارت امنیت (اطلاعات) شد.

فرماندهی جبهه ضد طالبان

به دنبال تسلط گروه طالبان و تصرف پایتخت افغانستان از سوی این گروه، آقای فهیم برای مدت کوتاهی فرماندهی گروه های جهادی را در جنگ علیه طالبان در شمال افغانستان به عهده گرفت.

در این سالها، او تحت فرمان احمد شاه مسعود می جنگید اما پس از آنکه آقای مسعود در یک حمله انتحاری کشته شد، در راس صفوف مجاهدین قرار گرفت.

پس از مرگ آقای مسعود، تنظیم و استحکام گروه‌های جهادی در مبارزه علیه طالبان، به یک چالش اصلی برای آقای فهیم تبدیل شد اما به دنبال فروپاشی گروه طالبان و برگزاری اجلاس بن، آقای فهیم به عنوان معاون اول دولت موقت و وزیر دفاع افغانستان تعیین شد.

گوشه نشینی

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در نخستین انتخابات ریاست جمهوری آقای فهیم را از معاونت خود کنار زد و به جای او، احمد ضیا مسعود، برادر احمد شاه مسعود را به عنوان معاون اول خود معرفی کرد.

این اقدام که برای بسیاری غیرمنتظره بود، روابط میان آقای فهیم و رئیس جمهور کرزی را تیره کرد، تا جایی که آقای فهیم گفت: حامد کرزی دیگر هرگز از مجاهدین حمایت نخواهد دید.

در پنج سال ریاست جمهوری آقای کرزی، مارشال فهیم گوشه نشینی اختیار کرد اما هر از گاهی از حکومت آقای کرزی به خاطر آنچه که او کنار زدن مجاهدین از قدرت می خواند، به شدت انتقاد می کرد.

تا آنکه حامد کرزی در انتخابات دوم ریاست جمهوری، یک بار دیگر به سراغ آقای فهیم رفت و او را بار دیگر به عنوان معاون خود در انتخابات معرفی کرد.

او در پنج سال گذشته معاون اول ریاست جمهوری افغانستان بود و امروز (هجدهم حوت/اسفند) از دنیا رفت.
طبقه بندی: اخبار،
برچسب ها: مارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، حامد کرزی، زندگی نامه محمد قسیم فهیم،
[ یکشنبه 1392/12/18 ] [ 02:25 بعد از ظهر ] [ محمدعلی رحیمی ] [ نظرات ]
درباره وبلاگ


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم
«ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه را بوسیله قلم مى ‏نویسند» قلم/1. امام صادق(ع) مى فرماید: «ما رَأَیْتُ باكِیاً اَحسَنَ تَبَسُّماً مِنَ الْقَلَمِ؛ هیچ گریانى را ندیدم كه همچون قلم به زیبایى تبسم كند».
وبلاگ «عصر تبسّم قلم» با نگاه جدید و نو به مسائل علمی پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و خبری افغانستان و جهان، با رعایت اصل احترام متقابل افکار، عقاید و اندیشه های دیگران، تمایل دارددر زمینه های فوق یاد آوری و اطلاع رسانی نموده و اظهار نظر نماید و لذا در موضوعات یاد شده از اظهار نظر مفید و سازنده کلیه ای اندیشمندان، متفکران، نویسندگان و دوستان صمیمانه استقبال می نماید. ای قلم هستی بسی زیبا گهر/ برگرفته علم از تو بال و پر/ با تو قرآن خدا تحریر شد/ با تو آیه آیه اش تفسیر شد.
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم
هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم
قسم به جان قلم خورده ام که نای قلم را
به دست گیرم و تا آخرین رمق بنویسم
بر آن سرم که به رغم محیط در همه جایی
هر آنچه حق بپسندد به حقِ حق بنویسم

آمار باز دیدکنندگان
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
تعداد کل پست ها : عدد
تعداد نویسندگان : عدد
آخرین بازدید:
آخرین به روز رسانی:
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنترTop Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماه