تبلیغات
عصر نقش قلم

عصر نقش قلم
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم = هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم. به وبلاگ "عصر نقش قلم" خوش آمدید.
نویسندگان
نظر سنجی
لطفا بفرمایید وبلاگ (عصر نقش قلم) را چگونه ارزیابی می کنید؟


صفحات جانبی
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
09192525100 :تلفن qalam54mr@yahoo.com :پیام مدیریت وبلاگ: با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی، به وبلاگ من خوش آمدید، لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در ارتقاء كیفیت مطالب وبلاگ کمک کنید، با تشکر از شما، ایمیل

بى تردید، زن و مرد، در بسیارى از جهات مانند جنبه هاى وجودى و حیات تدبیر امور و شئون زندگى و آنچه كه عامل قوام حیات انسانى است مساویند و هیچگونه تفاوتى ندارند، بنابراین در نگاه قرآن زن، انسانی همانند مرد است و این همسانی و اشتراكات در جنبه‌ های مختلف بین زن و مرد مشاهده می شود از جمله موارد ذیل است:

1- در اصل و ریشه خلقت

یا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذِی خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَةٍ وَ خَلَقَ مِنْها زَوْجَها وَ بَثَّ مِنْهُما رِجالاً كَثِیراً وَ نِساءً؛ اى مردم از پروردگارتان بپرهیزید كه همه شما را از یك انسان آفرید، و همسر او را (نیز) از جنس او آفرید، و از آن دو، مردان و زنان فراوانى (در روى زمین) منتشر ساخت. نساء، آیه 1.

خداوند در این آیه مى‏خواهد بفرماید مردمى كه در اصل انسانیت و در حقیقت خلقت بشریت با هم مشترک و متحدند و در این حقیقت بین زن و مرد فرقى نیست و  تقوا و پروا داشتن از پروردگار خویش را رعایت كند و به هیچ وجه مرد به زن ظلم نكند و از ظاهر سیاق بر مى‏آید كه مراد از (نَفْسٍ واحِدَةٍ) آدم ع و مراد از (زوجها) حوا باشد كه پدر و مادر نسل انسان است كه ما نیز از آن نسل مى‏باشیم.

بنابراین؛ از دیدگاه قرآن ، زن و مرد از (نفس واحد) هستند و هر دو از یك ریشه و جنس آفریده شده اند و هر كدام لازمه مكمل و جفت دیگرى است یا به عبارت دیگر هر كدام بخشى ، جزئى و قطعه اى از آن (نفس واحد) هستند كه هر كدام نباشند گویا آن نفس مصداق نیافته است.

2- در تکامل، رشد و بالندگی

وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ؛ من جن و انس را نیافریدم جز براى این كه عبادتم كنند. ذاریات، آیه 56.

همان گونه که در رشد و نمو مادی و جسمی بین مرد و زن فرقی نست، بین رشد و رسیدن به تکامل معنوی نیز بین زن ومرد فرقی نست و این دو موجود هردو می توانند به بالاترین مقام معنوی دست یابند نمونه های تاریخ گواه بر این مطلب  هستند.

3- در الگو بودن برای انسانیت

وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذِینَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ؛ خداوند مثلى براى مؤمنان، همسر فرعون را ذكر كرده است. تحریم، آیه 11.

بدون تردید عوامل و زمینه هایى؛ مثل خانواده، جامعه، محیط، نوع حكومت‏ها و فراهم بودن زمینه‏هاى اطاعت یا گناه، همه در سعادت یا شقاوت انسان نقش دارند؛ ولی هیچ یك از عوامل مذكور انسان را مجبور به انتخاب راهى برخلاف اراده‏اش نمى‏كند. از مثال‏ فوق مى‏فهمیم كه اراده عامل اصلى افعال و كردار و اعتقادات انسان است و زن هم می تواند مانند یک مرد برای همه مؤمنین  در زمینه های مختلف از جمله در مورد مزبور الگو باشد.

4- در امر تعلیم و تعلم

قَالَ النَّبِیُّ ص طَلَبُ الْعِلْمِ فَرِیضَةٌ عَلَى كُلِّ مُسْلِمٍ وَ مُسْلِمَةٍ؛ حضرت رسالت صلّى اللَّه علیه و آله فرموده است: طلب كردن علم، فرض است بر جمیع مسلمانان، خواه مرد باشد و خواه زن. مصباح الشریعة، ص: 14

زن ومرد، این دو در مسائل تعلیم وتعلم مساوی هم هستند، یعنی، زن همسان مرد، ومرد همتای زن است، زن بودن یا مرد بودن مربوط به پیکر است نه جان وروح، تعلیم و تعلم از آن نفس است، نفس غیر از بدن است وبدن غیر از نفس، واصلا در کلاس درس تعلیم و تعلم، روح می نشیند نه بدن، بنابراین بین مرد و زن در این زمینه فرقی نست.

5- در بیان و سخن گفتن

عَلَّمَهُ الْبَیانَ؛ خداوند بیان را به او تعلیم فرمود. رحمن، آیه 4.

واژه (بیان) در جمله مورد بحث به معناى پرده‏بردارى از هر چیز است، و مراد از آن در اینجا كلامى است كه از آنچه در ضمیر انسانها اعم از مرد وزن هست پرده بر مى‏دارد، و خود این از عظیم‏ترین نعمت‏هاى الهى است، و تعلیم این بیان از بزرگترین عنایات خدایى به این دو موجود است، پس فرقی نست بین آن کسی که از ضمیرش پرده بر می دارد مرد باشد یازن.

6- در سخن خوب گفتن

قرآن درباره ى نحوه ى سخن گفتن با مردم، دستورهایى دارد، از جمله این كه می فرماید با آنان سخنى نرم و ملایم بگویید. وَ قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً؛ و با سخنان نیكو با مردم سخن گوئید. بقره، آیه 83.

سخن گفتن، کلید ارتباط با دیگران است، حال این کلید فرق نمی کند از طرف مرد باشد یا زن، بر هر صورت باید زیبا باشد که بر دل ها بنشیند

7- در رسیدن به حیات طیبه

مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیاةً طَیِّبَةً وَ لَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما كانُوا یَعْمَلُونَ؛ هرکس کار شایسته کندچه مرد وچه زن ومؤمن باشد قطعا او را بازندگی پاکیزه ای حیات بخشیم.

در رسیدن به حیات طیب فقط دو چیز نقش دارد یکی: حسن فعلی به نام «عمل صالح»رودیگری: حسن فاعلی به نام «مؤمن بودن روح » ، خواه بدن مؤنث باشد خواه مذکر، این «هو مؤمن » ناظر به حسن فاعلی است، یعنی جان باید مؤمن باشد و «عمل صالحا» ناظر به حسن فعلی است، یعنی کار باید صحیح باشد، کار صحیح از کارگر صحیح، وقتی این دو حسن با هم ضمیمه شدند حیات طیب را به بار می آورند.

8- در مرگ و موت

كُلُّ نَفْسٍ ذائِقَةُ الْمَوْتِ ثُمَّ إِلَیْنا تُرْجَعُون؛ هر انسانى مرگ را مى چشد، سپس به سوى ما باز مى گردید. عتکبوت، آیه 57.

جمله معروفی است: مرگ را به كثرت یاد كنید كه روزی به سراغ شما می آید. همان گونه گه در یاد نمودن مرگ بین مرد و زن فرقی نست، در چشیدن آن نیز فرقی نست، پس مرگ شتری است که روزی در خانه هر مرد و زن  زانو می زند و می خوابد.
طبقه بندی: قرآن،
برچسب ها: زن، مرد، مشترک، همسانی،
[ شنبه 1393/05/25 ] [ 12:27 بعد از ظهر ] [ محمد علی رحیمی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم
«ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه را بوسیله قلم مى ‏نویسند» قلم/1. امام صادق(ع) مى فرماید: «ما رَأَیْتُ باكِیاً اَحسَنَ تَبَسُّماً مِنَ الْقَلَمِ؛ هیچ گریانى را ندیدم كه همچون قلم به زیبایى تبسم كند».
وبلاگ «عصر نقش قلم» با نگاه جدید و نو به مسائل علمی پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و خبری افغانستان و جهان، با رعایت اصل احترام متقابل افکار، عقاید و اندیشه های دیگران، تمایل دارددر زمینه های فوق یاد آوری و اطلاع رسانی نموده و اظهار نظر نماید و لذا در موضوعات یاد شده از اظهار نظر مفید و سازنده کلیه ای اندیشمندان، متفکران، نویسندگان و دوستان صمیمانه استقبال می نماید. ای قلم هستی بسی زیبا گهر/ برگرفته علم از تو بال و پر/ با تو قرآن خدا تحریر شد/ با تو آیه آیه اش تفسیر شد.
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم
هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم
قسم به جان قلم خورده ام که نای قلم را
به دست گیرم و تا آخرین رمق بنویسم
بر آن سرم که به رغم محیط در همه جایی
هر آنچه حق بپسندد به حقِ حق بنویسم

آمار باز دیدکنندگان
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
تعداد کل پست ها : عدد
تعداد نویسندگان : عدد
آخرین بازدید:
آخرین به روز رسانی:
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنترTop Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماه