تبلیغات
عصر تبسّم قلم

عصر تبسّم قلم
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم = هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم. به وبلاگ "عصر تبسّم قلم" خوش آمدید.
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره مطالب وبلاگ (عصر تبسّم قلم) چیست؟

صفحات جانبی
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
09192525100 :تلفن qalam54mr@yahoo.com :پیام مدیریت وبلاگ: با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی، به وبلاگ من خوش آمدید، لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در ارتقاء كیفیت مطالب وبلاگ کمک کنید، با تشکر از شما، ایمیل
پس از تشکیل دولت وحدت ملی اجباری، مردم افغانستان از این ترکیب، برداشت دو تحلیل سیاسی داشتند: یکی آنکه همه جناحها، احزاب، قدرت خواهان و سران اقوام دور ُسفره  پهن  ملت، جمع اند پس در نتیجه ما شاهد یک دولت ترکیب یافته قدرت مند نظامی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی هستیم و سالهای سال بوده است که انتظار چنین فرصت و دولتی را می کشیدیم. دیگر آنکه

ممکن است آن صفت زشت طمع که در وجود هر انسانی نهفته و خوابیده است بیدار شود و هریک از دولت مردان دور سُفره را وادار کند که سهم بیشتری را از این سفره بردارد و در ماحصل، ما شاهد بی کفایتی دولت و دولت مردان و حکومت ضعیف و ناتوان و هرج و مرج و ناامنی در سطوح و مناطق کشور باشیم.

حال که ماه ها و صدها روز از تشکیل اجباری دولت وحدت ملی می گذرد  ضعف و ناتوانی در معرفی کابینه و افزایش ناامنی باعث بی اعتبار شدن هرچه بیشتر عین و غین شده است به نحوی که حتی فریاد وکلاء پارلمان و سناتوران مجلس هم بلند شده است و به عین و غین هشدار داده اند که اگرشما بین خودتان مشکلات دارید و نمی ‌توانید کار را به خوبی پیش ببرید و در معرفی کابینه ناتوان هستید، استعفا دهید تا بیش از این فاصله و بی اعتمادی بین مردم و دولت به وجود نیاید.

پیشنهاد  «استعفا دهید» از سوی وکیلان، شاید تلخ ترین جملاتی بودند که عین و غین در چند ماه حکومت داری خود شنیده اند زیرا این نشان دهنده اوج خشم مردم و سیاست مداران از وضعیت موجود آن هم پس از یک روند طولانی انتخابات و معرفی وزراء و کابینه است.

باتوجه به شرائط گذشته و فعلی افغانستان به نظر می‌رسد بین عین که مغز متفکر دوم افغانستان است وغین که در رتبه بندی 100 متفکر برتر جهان، و مجله انگلیسی پرسپکت انگلیس سال 2013 وی را در جایگاه دوم قرار داد و معاوناشان تضاد و اختلاف عمیق عجیبی است و این شاید حاکی از مشکلاتی است که در ذیل به صورت اختصار به آن اشاره می شود:

1- نرسیدن به زبان مشترک

شاید عین و غین با معاونانشان زبانها و لهجه های مختلف دارند( زبان پشتون، زبان تاجکی، زبان هزارگی و زبان اُزبکی) و زبانهای همدیگر را نمی فهمند و در نتیجه به زبان مشترک دست پیدا نکرده اند تابداند وبفهمند که سُفره پهن، مشترک بین تمام احزاب و جناحها بلکه مال همه اقوام و شهروندان افغانستانی است. در حالی که مردم می دانند عین وغین زبان همدیگر را می فهمند و اشتراکاتی هم دارند دلیلش آنست که هر دو تمایل قلبی و ظاهری فراوانی به آمریکا دارند و این را با امضای عاجل پیمان امنیتی به اثبات رساندند.

2- عود زخماهی دیرینه

زخمهای دیرینه ای  که بین عین و غین و بین عین و غین و معاونانشان است که اکنون تبدیل به کینه و عقده شده است، اثبات این حرف را اینگونه می توان بررسی کرد: سال 2009 اشرف غنی، عبدالرشید دوستم را قاتل و جانی خطاب کرده و سپس در سال 2014 معاون اولش انتخاب شده است. راست می گفتند حرف قدیمی ها را باید با آب طلا نوشت: زخم دل از زخم شمشیر بدتر است. زخم شمشیر، خوب می ‌شود، ولی زخم دل، خوب نمی‌ شود. معروف است زخم زبان بیشتر از زخم گلوله می سوزاند دلیلش آنست که زخم زبان دل را مجروح می کند، دولت مداران ما دلهایشان مجروح هستد و با دلهای مجروح، زنگ زده و سیاه چگونه می توان در سر زمین پاک افغانستان که به عنوان سُفره پهن و آماده است گیردهم آمد؟

3- بی کفایتی دولت فعلی

 بی کفایتی عین و غین در امر پلان گذاری ها آن هم در جهت  معرفی کابینه دولت باعث شده است که عدم ثبات و ناامنی، فقر و بی کاری و بی اعتمادی در کشور روز به روز بیشتر شود و کار به جای برسد که وکیلان و اعضای مجلس ضمن هشدار به عین و غین، ضعف و ناتوانی این دو مغز متفکر را در دنیا اعلام کنند و پیشنهاد «استعفادهید» را بدهند والله جای خجالت و شرمساری است.

4- مشکلات خانوادگی

شاید هم عین و غین مشکلات خانوادگی و نور چشمانی دارند، این که می گویند به ما قدری مهلت  دهید تا مشکلات اندرونی را حل کنیم. گمان می رود که این دو مغز متفکر با وعده های کلان و زیادی که به اقوام و طرف دارانشان داده اند، حال با کرسی های کم و پست های معمولی و کم درآمد تحقق آن وعده ها سخت و پیچیده شده است.

5- به دنبال بازار آشفته

اگر گفتیم حق و باطل به مثابه و منزله آب و کف آن است  معنایش آنست که سیلاب وقتی وارد دشت و صحراى صاف مى‏ گردد باجوش و خروش به دنبال چاله ها، آشفته شدن زمین و خارو خس است، وقتی که جوش و خروش سیلاب فرو مى ‏نشیند اجسامى كه با آب مخلوط شده بودند به تدریج ته ‏نشین مى ‏كنند و كف ها از میان مى ‏روند و آب زلال چهره اصلى خود را آشكار مى‏ سازد، و به همین خاطر باطل مدام به سراغ بازار آشفته مى ‏رود، تا از آن بهره گیرد، اما به نظر می رسد عین و غین هردو به دنبال بازار آشفته اند تاهرکدام ار این بازار بهره لازم را ببرد در حالی که غافل از آنست روزی کشف حقیقت خواهد شد و مردم خواهند فهمید که اینها به دنبال چه بودند.

6- عدم رضایت اربابان

شاید قدرت مندان و اربابان جهانی رضایت و اجازه نمی دهند که غلامان تصمیم بگیرند تا به یک هدف و زبان مشترک دست یافته و به اسرع وقت وزراء پیشنهادی شان را پیشنهاد و به مردم و مجلس و پارلمان که خانه ملت است معرفی کنند، برای اثبات این مطلب می توان به سفر غیر منتظره جان کری پس از روند طولانی انتخابات به افغانستان و تلفنهای مکرر عین و غین با باراک اوباما اشاره کرد که ماحصلش همین دولت اجباری وحدت ملی است که مردم ما امروز شاهد ضعف و ناتوانی وبی کفایتی آن در همه عرصه ها است.

7- سهیم نمودن طالبان در کابینه

شاید آقای غین منتظر حضور طالبان در قدرت سیاسی افغانستان است که  معرفی کابینه و وزراء پیشناهدی را به تاخیر انداخته است وبه تعبیر روشنتر تاهنوز معله سیاسی بین آقای رئیس جمهور و طالبان تحقق نیافته است و گرنه ایشان چند نوع مدرک دکتری دارد و می توانست کابینه دولت را به چند نوع یا چند نوع کابینه را به مجلس و مردم در نزدیکترین زمان معرفی کند.

به نظر می رسد این معامله بسیار جنجال بر انگیز است به دلیل آنکه حضور طالبان در منطقه فقط به طالبان افغانستان بسنده نمی شود بلکه یک پوشش بسیار وسیع تری را شامل می گردد که طالبان  کشور های منطقه نیز عضو آن هستند و حامیان مانند آمریکا، عربستان و پاکستان دارند که راضی کردن حامیان هدف، کاری بس سخت و دشوار است.

شاید شنیده باشید که هرکسی به کاری دشوار بر می خورد می گوید: فلانی باید از هفت خان رستم بگذرد. هفت خان رستم اصطلاحی است که از شاهنامه فردوسی گرفته شده است و آن نام هفت مرحله از نبردهای رستم با نیروهای اهریمنی و گذشتن از دشواری ها است. در شرایط فعلی، تشکیل کابینه آقای غین با چنین مشکلاتی رو برو است و رستم می خواهد که از این دشواری ها عبور کند.

به هر حال از شرایط موجود در کشور اینگونه بر می آید که تضاد، اختلافات و مشکلات فراوان بین عین و غین و معاونانشان وجود دارد، بسیار بعید به نظر می‌ رسد که رؤسا و قدرت مداران دولت فعلی بتوانند در آینده نزدیک به هدف و زبان مشترک دست پیدا نموده و بر مشکلات موارد یاد شده و غیرها فایق آیند. لذا تنها می توان گفت :خدا عاقبت ملت افغانستان را با این رؤسا و معاونان که هرکدام به دنبال یک وزارتخانه مهم و کلیدی است ختم به خیر فرماید؛ الهی آمین.
طبقه بندی: سیاست،
برچسب ها: عین و غین، ملت، دولت وحدت ملی، استعفا دهید، وکیلان،
[ چهارشنبه 1393/10/10 ] [ 07:22 بعد از ظهر ] [ محمدعلی رحیمی ] [ نظرات ]
درباره وبلاگ


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم
«ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه را بوسیله قلم مى ‏نویسند» قلم/1. امام صادق(ع) مى فرماید: «ما رَأَیْتُ باكِیاً اَحسَنَ تَبَسُّماً مِنَ الْقَلَمِ؛ هیچ گریانى را ندیدم كه همچون قلم به زیبایى تبسم كند».
وبلاگ «عصر تبسّم قلم» با نگاه جدید و نو به مسائل علمی پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و خبری افغانستان و جهان، با رعایت اصل احترام متقابل افکار، عقاید و اندیشه های دیگران، تمایل دارددر زمینه های فوق یاد آوری و اطلاع رسانی نموده و اظهار نظر نماید و لذا در موضوعات یاد شده از اظهار نظر مفید و سازنده کلیه ای اندیشمندان، متفکران، نویسندگان و دوستان صمیمانه استقبال می نماید. ای قلم هستی بسی زیبا گهر/ برگرفته علم از تو بال و پر/ با تو قرآن خدا تحریر شد/ با تو آیه آیه اش تفسیر شد.
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم
هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم
قسم به جان قلم خورده ام که نای قلم را
به دست گیرم و تا آخرین رمق بنویسم
بر آن سرم که به رغم محیط در همه جایی
هر آنچه حق بپسندد به حقِ حق بنویسم

آمار باز دیدکنندگان
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
تعداد کل پست ها : عدد
تعداد نویسندگان : عدد
آخرین بازدید:
آخرین به روز رسانی:
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنترTop Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماه